Astra Linux – wielka ucieczka przed Microsoftem

Bez obaw, nie będzie to marketingowy atak wymierzony w wywołanie paniki. Po prostu niektórzy czują potrzebę ucieczki przed Microsoftem, szczególnie jeżeli gra toczy się o bezpieczeństwo narodowe i niezależność technologiczną. A takim lękom uległy władze Rosji i postanowiły uniezależnić się od korporacji z wrażego mocarstwa. Na razie w wymiarze obronności, a jakże.

Astra Linux

W obawie przed powyższym i domniemany szpiegowaniem, rosyjskie Ministerstwo Obrony już rok temu podjęło decyzję o konieczności wdrożenia alternatywnego systemu operacyjnego w swoich strukturach. Wybór padł, nie mogło być inaczej, na lokalny produkt firmy RusBITech. Ich Astra Linux to odpowiednio spreparowany Debian, który w początkowym okresie istnienia firmy (2008) skierowany był głównie do odbiorców komercyjnych. Projekt z czasem doczekał się licznych audytów, a wiarygodność jego bezpieczeństwa zaczęto dokumentować certyfikatami. Po wypracowaniu pożądanego standardu, RusBITech zainteresował swoją ofertą jednostki samorządowe, ministerstwa i stronę rządową. Jakość i bezpieczeństwo Astra Linuksa potwierdziły też rekomendacje Федеральная служба по техническому и экспортному контролю.

Należy tutaj zaznaczyć, że Astra Linux nie jest tworzony w totalnej izolacji. RusBITech współpracuje z The Linux Foundation, projektem Debian i innymi. Obrazy do domowego użytku możemy pobrać ze strony projektu.

Decyzję o stworzeniu własnego systemu operacyjnego podjęły niedawno również Chiny. Jednak w tym przypadku nie wiadomo, czy to będzie cokolwiek zbudowane z wykorzystaniem Linuksa.

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz