Co wiemy o KDE Applications 19.08

No właśnie. Przeciętny użytkownik nawet nie wie, że istnieje taki twór organizujący w jedno cały zestaw oprogramowania dla środowiska KDE lub, jak ktoś woli, Plasma. Po prostu trzeba przyjąć do świadomości ten fakt, oraz drugi – że właśnie wydano zestaw KDE Applications 19.08.

KDE Applications 19.08 to nic innego, jak zbiorcze zestawienie programów które definiują naszą jakość pracy. O ile Plasma jest środowiskiem uświetniającym nasz pulpit na monitorze. Anonsowane wydanie dotyczy zmian i poprawek w takich programach jak Dolphin, Konsole, Kate, Okular i innych narzędziach.

Dolphin

Od teraz menedżer plików można uruchomić za pomocą skrótu klawiszowego Meta + e. Od teraz nowo otwierane katalogi pojawią się jako nowa zakładka w aktywnym oknie Dolphina. Umieszczony po prawej stronie panel informacyjny może być użyty do automatycznego odtwarzania podświetlanych plików, kopiowania tekstu z panelu, wyboru informacji jakie chcemy tam zobaczyć. Oprócz tego, cała gromada większych i drobniejszych poprawek polepszyła płynność działania całego menedżera.

Gwenview

Przeglądarka obrazów potrafi wyświetlić o wiele więcej informacji Exif zaszytych w plikach RAW. Dodano możliwość oszczędzania zasobów i generowania miniatur o mniejszej rozdzielczości (szczególnie przydatne dla plików RAW). Poprawiono współpracę z plikami z aparatów Sony i Canon. Pojawiła się nowa opcja Share, które umożliwia przesłanie pliku do wybranej lokalizacji. Zwyczajowo usunięto mnóstwo usterek prowadzących do poważnych problemów z programem.

Okular

Tym razem do przeglądarki dokumentów dołożono lepszą obsługę adnotacji. Poprawiono przy tym UI odpowiedzialne za konfigurację tej funkcji. Poprawiono wsparcie plików EPub a Okular nie wysypuje się podczas próby wczytania uszkodzonych plików. Listę zmian zamyka ulepszone rozumienie krawędzi strony i marker dla prezentacji w trybie HiDPI.

Kate

Ten zgrabny edytor tekstu został pozbawionych co najmniej trzech deprymujących błędów. Ułatwione zostało przenoszenie tekstu do edytora, udostępniono opcję Quick Open.

Konsole

Najbardziej zauważalną zmianą jest poprawa jakości funkcji podziału na mniejsze okna w ramach jednego terminalu. Możemy teraz dzielić w poziomie, pionie, możemy również je przenosić.

Kontact

Program odpowiedzialny za organizowanie poczty, kalendarza i kontaktów doczekał się lepszej obsługi emoji i kodów Markdown (email). Integracja z narzędziami do kontrolowania ortografii pozwoli uniknąć błędów. KAddressBook potrafi wysyłać też SMSy.

Kdenlive

To temat na odrębny opis. W tym edytorze wideo pojawiły się nowe skróty klawiszowe przyśpieszające obróbkę. Przeciągnie klipów stało się jeszcze bardziej oczywiste. Operacje edycji oparto na nowych, uproszczonych założeniach.

To oczywiście zaledwie kilka programów z całości wchodzącej w skład KDE Applications. Ich pełną listę można znaleźć pod tym linkiem – podobnie jak i opis zmian.

Odświeżone wersje powyższych pojawią się w naszych dystrybucjach wtedy, kiedy się pojawią. Ponownie na wygranej pozycji są użytkownicy Arch Linuksa. Lub KDE Neon.
 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz