Cynamonowe Ubuntu po raz pierwszy

Do tej pory kwestia była oczywista. Jeżeli środowisko Cinnamon, to tylko i wyłącznie w mateczniku koncepcji i idei które zrodziły to środowisko graficzne. Dlatego też to właśnie Linux Mint był gwarantem najlepszej spójności i integracji Cinnamona ze systemem. Ale niektórzy chętnie widzieliby to środowisko bezpośrednio w dystrybucji Ubuntu. I to zapewne takie osoby stworzyły remiks Ubuntu Cinnamon, ku uciesze pozostałych marzycieli.

cinnamon

Ubuntu Cinnamon 19.10

Pierwsza tak zremasterowana wersja Ubuntu Cinnamon 19.10 Eoan Ermin została wzbogacona o środowisko Cinnamon 4.0.10, ekran logowania LightDM, menedżer plików Nemo (nie mogło być chyba innego wyboru). Oprawa graficzna to temat Kimmo. Nad instalacją czuwa instalator Calamares.

I to w zasadzie wszystko, co można powiedzieć o tej dystrybucji. Frapujące może być użycie tak starej wersji środowiska Cinnamon (obecnie króluje 4.2.x a na dniach 4.4.x), ale autorzy nie ukrywają, że cały projekt jest obecnie w fazie mocno testowej i rozwojowej. Docelową wersją w pełni ukazująca uroki Cinnamona będzie ta uświetniająca wydanie Ubuntu 20.04 LTS. Do tego czasu Ubuntu Cinnamon 19.10 należy traktować jako poligon doświadczalny, a może i wylęgarnię pomysłów którymi warto podzielić się z autorami.

Warto przy tym podkreślić, że Ubuntu Cinnamon nie ma statusu oficjalnego remiksu. Jego obraz ISO możemy pobrać z repozytoriów SourceForge.
 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz