Deepin 15.11 – nie ma piękniejszego

Wygląd i kolorystyka pulpitu to rzecz gustu. Jedni idą w róże, inni wolą odcienie błękitu. Ale to co oferuje chińska dystrybucja Deepin może się podobać zarówno estetom jaki i poszukiwaczom odmienności. Ich autorskie środowisko graficzne jest po prostu ładne, a najnowsze wydanie Deepin 15.11 tylko to potwierdza.

dde-kwin w akcji

Cały Deepin po prostu zachwyca. Środowisko zostało opracowane tak, by mieć dla użytkownika przygotowaną odpowiedź na każdą okoliczność. A to dzięki autorskiemu zestawowi aplikacji wspomagających codzienne obowiązki. Znajdziemy tam wszystko – od przeglądarki grafiki począwszy na odtwarzaczu filmów skończywszy. Po drodze miniemy programy do obsługi kalendarza, nagrywania, wysyłania, zarządzania sterownikami, tworzenia prezentacji, kopii bezpieczeństwa i kilka innych.

W 15.11 poprawiono stabilność menedżera kompozycji lub menedżera okien jak kto woli. W tej roli występuje dde-kwin i dla wielu może być zaskoczeniem, jak dobrze sprawdza się w tej roli. Program zużywa zdecydowanie mniej zasobów a jego działanie jest bardziej przewidywalne.

Świetnym dodatkiem jest synchronizacja ustawień naszego systemu i pulpitu. Umożliwia to łatwe przywrócenie świeżo zainstalowanego systemu do stanu naszej ulubionej używalności. Niestety – ta synchronizacja danych w chmurze jest póki co dostępna tylko dla użytkowników z Chin.

Deepin Dock i podpowiedzi

Deepin Terminal zachwyci nas rozmytym tłem, Deepin File manager ułatwi wypalanie CD/DVD bezpośrednio z menu kontekstowego a najeżdżając myszką nad Deepin Dock otrzymamy informację o stanie baterii (w obrębie ikony odpowiedzialnej za baterię). Centrum oprogramowania Deepin Store dokładniej określi naszą lokalizację i region, by tym samym zaoferować spersonalizowane ustawienia. Przy tym wszystkim poprawiono wiele innych komponentów systemu i usunięto zgłoszone błędy.

Warto przy tych wszystkich zachwytach wspomnieć o dwóch kwestiach. Deepin jest produktem Państwa Środka, a tym samym sen z oczu może spędzić dociekanie, czy twórcy pokwapili się o dodatki mogące w przyszłości wspomóc Chiny z imperialistycznymi kapitalistami. Oczywiście wszystko jest przejrzyste i klarowne a kod źródłowy dostępny. Niemniej…

Drugim niuansem jest dystrybucja bazowa – a w tym przypadku jest to Debian Stable Buster. Miłośnicy najświeższych pakietów będą nieco rozczarowani ofertą podstawowych repozytoriów. W skrajnych przypadkach można wspomóc się ofertą z natywnego Menedżera Oprogramowania – taki chiński sklepik z różnościami.

Obrazy instalacyjne można pobrać z tego miejsca. Uwaga, jeżeli wcześniej używaliśmy niestabilnej wersji, musimy system zainstalować od nowa. Deepin 15.11 nie wspiera łagodnej aktualizacji z wersji niestabilnej do stabilnej.
 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz