digiKam 6.3.0 zasilany filtrami G’MIC

Wiadomość o najnowszym wydaniu menedżera zdjęć digiKam 6.3.0 to tylko połowa prawdy. Dopełnieniem i drugą połową tej informacji jest fakt dołączenia filtrów G’MIC do standardu oferowanego przez digiKam. I to jest nawet ta większa połowa newsa.

digikam

digiKam 6.3.0

Użytkownikom digiKam raczej tego programu nie trzeba przedstawiać. Znawcom i obserwatorom silnika G’MIC tym bardziej nie musimy wyliczać żadnego z niemal 500 filtrów obsługiwanych w ramach standardu. No to co? Może by to połączyć? Tak wygląda właśnie pełnia szczęścia, która łączy w jedno wielozadaniowość digiKama i kompleksowość G’MIC. Od tego wydania możemy bowiem wykorzystać potencjał obydwu rozwiązań. A to za sprawą wtyczki G’Mic-qt. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu przez projekt G’MIC bibliotek Qt. Nie mniej istotnym faktem jest integracja wtyczki z popularnymi edytorami GIMP i Krita. Te wszystkie filtry nie mogły zatem ominąć digiKama.

To jednak nie jedyna atrakcja jaką przygotowali dla nas twórcy programu. A raczej dla osób które chcą się zaangażować w rozwój programu. Bowiem na Githubie zobaczymy wersję podglądową tego, jak działają i jak można wykorzystać DPlugins. Do tego dochodzi informacja, że po lata projekt digiKam zmigrował w końcu na Gitlaba.

I tym można by zakończyć opowieść o najnowszym digiKam 6.3.0. Jednak program jest wydawany w tylu wersjach, że aż kusi by zerknąć do repozytorium i odnaleźć tam ogólnodystrybucyjną paczkę AppImage. 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz