FreeNAS 11.2

FreeNAS
Została wydana nowa wersja FreeNAS 11.2.

FreeNAS jest bezpłatnym i otwartoźródłowym systemem operacyjnym wyposażonym w serwer NAS (Network-Attached Storage). NAS jest technologią umożliwiającą podłączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej.

FreeNAS 11.2-RELEASE wprowadza mnóstwo nowych funkcji, w tym znaczącą modyfikację interfejsu internetowego, obsługę dysków samoszyfrujących oraz nowe, zgodne z wcześniejszymi wersjami interfejsy REST i WebSocket API. Ta aktualizacja wprowadza także iocage dla lepszego zarządzania Wtyczkami i Jails oraz uproszczonego programowania wtyczek.

Pozostałe zmiany obejmuja m.in.:
– Wybór usług Cloud: ogromny wzrost liczby opcji kopii zapasowych w chmurze, z możliwością synchronizacji z wiodącymi dostawcami pamięci masowych, takimi jak AWS, Google, Azure, Box, Dropbox, Backblaze i inne. Te kopie zapasowe można szyfrować w celu zabezpieczenia danych.
– Zarządzanie VM: lepsze zarządzanie i obsługa tworzenia VM.
– Enhanced Encryption: obsługa dysków samoszyfrujących (SED). Dokumenty SED są zgodne z FIPS 140-2, co jest przydatne do użytku publicznego, HIPAA, PCI i GDPR.
– Ulepszenia ZFS: najnowsza, zaktualizowana wersja OpenZFS z poprawą wydajności i funkcji w celu zwiększenia wydajności ARC i odporności na awarię.
– Solidny interfejs API: interfejs API REST i WebSockets zgodny ze standardem Swagger, ze zintegrowaną dokumentacją, ulepszoną funkcjonalnością i kompatybilnością wsteczną ze starszym interfejsem API.
– Wsparcie dla urządzeń mobilnych i motywów: wybierz jeden z kilku wbudowanych motywów lub stwórz własny niestandardowy motyw. Wbudowana obsługa urządzeń mobilnych jeszcze bardziej ułatwia dostęp do FreeNAS za pośrednictwem smartfona lub tabletu.

Obraz iso dla maszyn x86_64 można pobrać z naszego portalu.

FreeNAS

Zobacz podobne

Dodaj komentarz