GameHub na zawroty głowy

Chyba wszyscy znamy przekleństwo które stało się udziałem większość graczy linuksowych. Wysyp gier dla naszego systemu doprowadził do tego, że powoli przestajemy orientować się w tytułach. Mało tego, aby mieć do nich dostęp należy zainstalować natywnego klienta do obsługi treści danego wydawcy. Inne gry musimy pobierać ręcznie. Jeszcze inne inaczej. No kompletny zawrót głowy.

GameHub – gry i gierki

Dlatego coraz większą popularnością cieszą się próby połączenia tego całego galimatiasu w całość, zarządzaną jednym klientem. Tutaj wiodącym przykładem może być Lutris. A teraz do grona ciekawych rozwiązań dla graczy dołącza GameHub.

Ten program potrafi przywrócić na nowo radość z grania w gry. Zamiast bowiem błądzić po stronach (jak za czasów wiodącego systemu), wystarczy uruchomić ten programik, skonfigurować swoje konta i gotowe. GameHub potrafi się dogadać z takimi serwisami jak Steam, GOG, Humble Bundle, Humble Trove. Ale na tym nie koniec. Program umożliwia wykorzystanie rozwiązań typu Wine / Proton, DOSBox, RetroArch i ScummVM do uruchomienia nienatywnych tytułów. Tym samym fani tytułów retro mogą zorganizować swoją kolekcję w przewidywalny i funkcjonalny sposób. Bogactwo ustawień jakimi możemy opisać każdy tytuł pozwala uruchamiać gry na przekór ich najdzikszym wymaganiom. Jeżeli posiadamy je już na dysku, możemy w kilku kliknięciach przeprowadzić import do GameHuba (bez konieczności powtórnego pobierania).

Jak to bywa w przypadku ciekawy programów, to nadal nie wszystko. Program pozwala na korzystanie z overlays, czyli wycinków systemu plików które w zależności od potrzeby są montowane w danym miejscu. Tym sposobem możemy trzymać na dysku kilka wersji gry (z dodatkami, bez dodatków, z łatkami, itp.) i w zależności od potrzeby łatwo uruchamiać akurat to na co mamy ochotę. Bez żmudnego błądzenia po katalogach lub kopiowania / przenoszenia zawartości.

Program został docelowo zaprojektowany na potrzeby dystrybucji elementary OS. Stąd też jego taki a nie inny wygląd (wykorzystuje biblioteki libgranite) oraz specyficzna obsługa. Instalacja GameHub jest wybitnie uproszczona, dzięki odpowiednim PPA i repozytoriom. Ubuntu 18.04/18.10, Mint 19.xx:

sudo add-apt-repository ppa:tkashkin/gamehub
sudo apt update
sudo apt install com.github.tkashkin.gamehub

Arch Linux, Manjaro i pochodne:

yaourt -S gamehub-git 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz