GIMP wespół z Cyan 1.2.1 w walce o CMYK

Tytułowy natłok enigmatycznych dla niektórych osób skrótów jest celowy. Bowiem większość zna wiodący edytor graficzny GIMP, jak też spora grupa użytkowników uważa, że program nie jest wart trącenia kijem z racji braku obsługi profili CMYK. Nie czas spierać się tutaj o to, kto ma rację i dlaczego jesteśmy to właśnie my – stojący po słusznej stronie barykady. Jednak na powyższe dylematy zaradzić może kolejny enigmatyczny bohater niniejszego wpisuj – Cyan 1.2.1.

Cyan 1.2.1

W ogromnym uproszczeniu Cyan jest programem umożliwiającym podgląd i przygotowanie zdjęć do wydruku. Owe przygotowania odbywają się głównie za sprawą konwersji obrazu z formatu barw RGB do CMYK. Edytor obsługuje profile barwne opisane standardem ICC/ICM v2/v4 i stara się dokonać jak najwierniejszej konwersji pomiędzy nimi z wykorzystaniem RGB, CMYK, GRAY i dokładnością do 32bitów na kanał. Rozpoznawane są obrazy PNG, TIFF, JPEG, PSD i XCF. Co więcej, program wzorowo integruje się z GIMPem 2.8/2.10.

Tyle fachowej propagandy. Jak to działa? Po uruchomieniu zobaczymy gustowne okienko (Qt) w którym naszymi pierwszymi czynnościami powinno być wybranie domyślnego profilu RGB, CMYK i GRAY (dolny fragment okna). Zostaną one użyte dla zdjęć bez zaszytego profilu. Możemy też określić profil dla skalibrowanego monitora, co ułatwi wiarygodny podgląd na żywo. Na koniec pozostaje określić renderowanie podglądu i ewentualną kompensację czerni.

CMYK? A jaki to problem?

Po tych przygotowaniach pozostaje nam wczytać wybrane zdjęcie. Teraz musimy uściślić jaki profil RGB opisuje dany materiał (górna część ekranu). Najrozsądniej jest zostawić profil dołączony do zdjęcia (built-in). Kolejno wskazujemy do jakiego profilu chcemy przekonwertować paletę barw. Jeżeli walczymy o CMYK, to właśnie taki profil należy wybrać dla pola Output. Możemy też zmienić precyzję obrazu – do 32bitów na kanał. Jeżeli wynik nas satysfakcjonuje, zapisujemy obraz (TIFF/JPEG/PSD) z nowym profilem. Z tak przygotowanym obrazem możemy pognać do drukarni która respektuje CMYK.

A gdzie integracja z GIMPem? Autor przygotował stosowną wtyczkę o nazwie cyan.py. Aby zrobić z niej użytek, należy ją ulokować tam, gdzie GIMP oczekuje znaleźć wtyczki. Aby tak się stało wystarczy uruchomić program Cyan. Wykona on ten krok za nas. No prawie…

Cyan jest rozprowadzany w formie binarnej – wystarczy pobrać archiwum z repozytorium Githuba i rozpakować (np. w katalogu domowym ~/Programy). Kliknięcie na nim uruchomi kilka procesów, w tym automatyczną instalację wtyczki cyan.py. Niestety, jeżeli wcześniej używaliśmy GIMPa w wersji 2.8, to wtyczka wyląduje w katalogu przynależnym właśnie tej wersji. Aby aktywować ją dla GIMPa 2.10 należy:

cp ~/.gimp-2.8/plug-ins/cyan.py ~/.config/GIMP/2.10/plug-ins/

Wtyczka pozwala na import i eksport obrazu do i z Cyana. W GIMPie zauważymy dodatkową opcję w menu pomiędzy pozycjami Filtry i Okna.

Jednocześnie warto zauważyć, że autor pracuje już nad wersji 2.0 swojego dzieła. Będzie szybciej, elastycznie i jeszcze bardziej profesjonalnie. Warto trzymać na oku stronę tego projektu

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz