G’MIC 2.5.6 nie zawodzi

Osoby poszukujące niebanalnych rozwiązań służących obróbce grafiki z pewnością już od dawna mają przetestowany dodatek G’MIC. Dodatku, bo dla większości użytkowników to właśnie forma wtyczki dla GIMPa jest najbardziej znanym i przystępnym wcieleniem tego wielofunkcyjnego silnika obróbki grafiki. Najnowsze wydanie G’MIC 2.5.6 nie zawodzi – po raz kolejny dostajemy garść nowości i co najmniej jeden filtr, który może uziemić naszą szczękę.

G’MIC 2.5.6 Stylize

No dobrze. Przyłapaliście mnie, G’MIC 2.5.x jest rozwijany już od końca ubiegłego roku i najnowsze wydanie 2.5.6 nie jest jakimś przełomem, a jedynie poprawką niwelującą kilka błędów. Niemniej, gdy spojrzymy w repozytoria większości popularnych dystrybucji, tam wciąż królują wydania oznaczone numerem 2.3.x lub 2.4.x. To wskazuje jednoznacznie, że 2.5.x dopiero przebija się do ogólnie definiowanej świadomości.

A G’MIC 2.5.6 przynosi ze sobą nie tylko wspomniane poprawki zauważonych niedoskonałości w kodzie, ale również to, co było tam już wcześniej w tej serii.

Dla koderów ważne będą możliwości wykorzystania programu do generowania zestawu znaków które można osadzić na zdjęciach, nową komendą ilaplacian dającą inwersję obrazu potraktowanego filtrem Laplacian, nowy renderer szumu Perlin Noise 8, przepisana kompresja clut i kilka innych.

Użytkownicy stawiający na spektakularne widoki z pewności zainteresują się przede wszystkim nowym filtrem Artistic -> Stylize które z dwóch obrazów skomponuje nam jeden. Ale za to w jakim stylu. Osoby poszukujące ratunku dla poruszonych zdjęć powinny zainteresować się Testing -> Garagecoder -> Deblur Texture.

Innych poprawek jest całe mnóstwo. I co najważniejsze, autorzy nie uznają tego dzieła za skończone – prace trwają nadal.

Aby przetestować program, w przypadku Ubuntu 18.04 oraz Minta 19.xx wystarczy dodać PPA:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp gimp-gmic

Jeżeli ktoś chce pozostać przy GIMPie 2.8.14, powinien użyć repozytorium ppa:otto-kesselgulasch/gimp (w miejsce ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge) – niestety, tam G’MIC jest póki co w starszej wersji.

Arch Linux, Manjaro i pochodne posiadają wtyczkę w głównym repozytorium:

sudo pacman -S gimp-plugin-gmic 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz