GNOME odpala pociski w stronę trolla patentowego – dalszy ciąg sagi

Wydawać by się mogło, że fundacja GNOME w starciu z rasowym trollem patentowym ma nikłe szanse. A jednak. Pomimo wystosowania przez Rothschild Patent Imaging konkretnego żądania finansowego za rzekomo naruszone patenty, fundacja GNOME ani myśli płacić. Nie to, że ich nie stać. Ale ustąpienie pola trollowi oznaczać może podobne problemy w przyszłości również i dla innych projektów. Dlatego GNOME przechodzi do kontrataku i zamierza obalić bezsensowne patenty, które są narzędziem w rękach szantażystów.

shotwell

Shotwell 0.30

Przypomnijmy – kilka tygodni temu fundacja GNOME otrzymała zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie naruszonych patentów. Konkretnie chodzi o menedżer zdjęć Shotwell, który potrafi kopiować zdjęcia z nośników zewnętrznych, tagować je oraz przeprowadzać podstawową obróbkę. Okazuje się, że prawa do tak podstawowych czynności rości sobie pewna firma i aby te prawa egzekwować zamiast orężem posługuje się zdobytymi patentami opisującymi techniczne rozwiązania.

Fundacja GNOME postanowiła zrobić z tym porządek. Ich dział prawny nie tylko wystosuje wniosek o odrzucenie roszczeń, ale również przygotuje dokumenty mające wykazać bezzasadność takich patentów. To w rezultacie może doprowadzić do ukarania Rothschild Patent Imaging za praktykowanie copyright trollingu.

Dyrektor wykonawczy Neil McGovern argumentuje taką agresywność poczuciem obowiązku i lojalnością wobec innych projektów Open Source. Raz stworzony precedens może uderzyć w przyszłości praktycznie w każdy program. O ile duże firmy są w stanie toczyć sądowe batalie, o tyle pojedynczy twórcy często nie mają wiedzy ani środków, aby skutecznie odpierać patentowy szantaż. I nie można nie przyklasnąć takiemu stanowisku. Aby odpowiednio uargumentować swoją determinację i pozyskać najlepszą opiekę prawną, fundacja GNOME uruchomiła zbiórkę pieniędzy w celu dalszego procesowania się o wolność naszą i waszą. 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz