Haiku R1/beta1

 
Haiku

Została wydana nowa wersja Haiku R1/beta1.

Haiku to otwartoźródłowy system operacyjny, skierowany do użytkowników komputerów osobistych.
Haiku został zainspirowany systemem Be Operating System (BeOS).
Celem projektu Haiku jest zgodność z BeOS-em R5 na poziomie źródłowym i binarnym, co ma pozwolić na kompilacje i uruchomianie aplikacji napisanych dla BeOS.

Nowe wydanie haiku R1/beta1 zostało udostępnione po około 6 latach od czssu poprzedniego wydania Alpha. Należy pamiętać, że jest to oprogramowanie w wersji beta, co oznacza, że jest ono kompletne, ale nadal zawiera znane i nieznane błędy. Deweloperzy są w większości pewni jego stabilności, lecz nie mogą zapewnić gwarancji na wypadek utraty danych.

Zdecydowanie największą zmianą w tej wersji jest dodanie kompletnego systemu zarządzania pakietami. Sfinalizowane i połączone w 2013 r. dzięki serii umów finansowanych z darowizn, system zarządzania pakietami Haiku jest wyjątkowy na różne sposoby. Zamiast przechowywać bazę danych zainstalowanych plików z zestawem narzędzi do zarządzania nimi, pakiety Haiku są specjalnym rodzajem skompresowanego obrazu systemu plików, który jest „montowany” podczas instalacji (a następnie przy każdym rozruchu) przez komponent jądra ‚packagefs’.

Dodatkowo istnieje również ‚pkgman’, interfejs wiersza poleceń do systemu zarządzania pakietami. W przeciwieństwie do większości innych menedżerów pakietów, w których pakiety mogą być instalowane tylko po nazwie, np. ‚pkgman install rsync’, ‚pkgman install sdl2_devel’, pakiety Haiku mogą być również wyszukiwane i instalowane przez polecenie, np. ‚pkgman install cmd: rsync’ lub ‚pkgman install devel: libsdl2’, który zlokalizuje najbardziej odpowiedni pakiet, który to zapewnia, i zainstaluje go.

Wraz z menadżerem pakietów, HaikuPorts jest masowo przebudowywany, który przeniósł się z uporządkowanego zestawu skryptów do dobrze naoliwionego, pełnowartościowego drzewa portów, zawierającego szeroką gamę zarówno natywnego, jak i przeniesionego oprogramowania dla Haiku.

Dzięki hojnemu wsparciu darczyńców, Haiku, Inc. był w stanie zatrudnić programistę do pracy w pełnym wymiarze na usprawnianie portu WebKit i obszarów systemu, które są dla niego ważne przez ponad rok.

Stara aplikacja konfiguracji sieciowej została zastąpiona całkowicie nowym pakietem, zaprojektowanym od podstaw w celu zapewnienia łatwości użytkowania i długowieczności. Sterowniki urządzeń sieci przewodowej oraz Wiki zostały zaktualizowane.

Został również wykonanych wiele usprawnień w różnych częściach interfejsu użytkownika od czasu ostatniej wersji.

Subsystem multimedialny został usprawniony, oferując wsparcie dla strumieniowania mediów, został unowocześniony dekoder FFmpeg, sterownik HDA i obsługa tunera DVB.

Sterowniki systemu plików zostały zaktualizowane, została poprawiona ogólna stabilizacja całego systemu, oraz zostało dodane wsparcie dla GPT oraz maszyn z UEFI.

Wymagania systemowe dla Haiku:
Minimalne dla 32-bit:
– Procesor: Intel Pentium II; AMD Athlon
– Memory: 256MB
– Monitor: 800×600
– Dysk: 3GB

Zalecane dla 64-bit:
– Procesor: Intel Core i3; AMD Phenom II
– Memory: 2GB
– Monitor: 1366×768
– Dysk: 16GB

Obrazy instalacyjne Haiku można pobrać z naszego portalu.

Haiku

Zobacz podobne

Dodaj komentarz