Istnieć intensywnie – koniec kerneli z serii 5.0.xx

Kernel 5.0? Czy to nie parę miesięcy temu donoszono o jego wydaniu? Tak właśnie było. Dokładnie 3 marca 2019 roku Linus Torvalds ogłosił wydanie o tym numerze. Ani się obejrzeliśmy, a 4 czerwca 2019 Greg Kroah-Hartman ogłosił… Ostatnie wydanie w linii 5.0.xx.

W związku z tą nagłą i zaplanowaną śmiercią linii 5.0.xx, użytkowników zachęca się do przesiadki na 5.1.xx. Proszę jednak nie ulegać panice. Kernel 5.0.21 jest ostatnim z rodu, ale spokojnie możemy na nim przygotować przesiadkę i sprawdzić, czy 5.1.xx spełnia nasze oczekiwania. Jak tego dokonać? Każdy ma zapewne swój sposób i w wielu dystrybucjach istnieją narzędzia dedykowane takiemu manewrowi.

Tak prawdę powiedziawszy to chyba nikt się nie spodziewał, że przełomowe wydanie zostanie potraktowane nieco po macoszemu. Przełomowe jeżeli chodzi o numerację, gdyż jak pamiętamy nowości w kernelu 5.0 było jak na lekarstwo i miały one mocno zachowawczy charakter. Tym samym 5.0 był ogromnym krokiem w świadomości użytkowników lubiących okrągłe liczby, ale nie odegrał jakieś doniosłej roli w historii. Zupełnie inaczej, niż oczekiwany z niecierpliwością kernel 5.2.  

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz