Jak dodać snap i fwupd do Discover w Manjaro lub Arch

Discover, po polsku nazwany Odkrywcą to graficzne centrum programów dla środowiska Plazmy. Można mu wiele zarzucać, choćby mało sympatyczny interfejst czy koszmarnie zrobione aktualizacje (najlepiej nie używać tej aplikacji do aktualizacji systemów opartych na Arch-u), jednak zyskuje coraz więcej ciekawych i unikalnych opcji, których brak w innych aplikacjach tego typu i choćby z tego względu warto trzymać go zainstalowanego.

Wersja  5.14 ma m. in. wsparcie:

  • snap
  • flatpak
  • dodatków do Plazmy (widgety, skrypty, szablony graficzne pulpitu, dekoracje okien, itp.) – Pacman tutaj nie pomoże i już choćby dla tego warto mieć zainstalowany Discover
  • fwupd (Linux Vendor Firmware Service) – serwis aktualizacji oprogramowania firmware

Szczególnie ta ostatnia usługa jest ciekawa, bo nie jest obecna w żadnym innym centrum aplikacji. Jeszcze nie każdy producent sprzętu komputerowego wspiera to rozwiązanie, ale projekt jest nowy, mocno się rozwija i coraz więcej firm się do niego dołącza, jak chociażby Lenovo czy Logitech. Strona fwupd zawiera listę wspieranego sprzętu.

Niestety, domyślnie Discover w systemach opartych na Archa ma w uruchomione tylko połączenie z flathubem, a więc wyszukamy i zainstalujemy flatpaki, ale snapów już nie. Nie zaktualizujemy też firmware komputera. Co prawda w systemach opartych na Archu pakiety flatpak i snap są mało przydatne i tylko w ostateczności powinny być instalowane, niemniej jednak czasem może się zdarzyć, że dany program z AUR może nie być możliwy do zainstalowania, ale jest dostępny w formie snap. Poza tym wolność jest tym co lubimy więc choćby i dla zasady dobrze mieć różne opcje.

Jak więć odblokować wszystke możliwości Discovera?

Zainstaluj pakiet fwupd

sudo pacman -S fwupd

Po tej operacji zobaczycie, że na liście źródeł pojawi się lvfs – Linux Vendor Firmware Service.

fwupd - możliwość aktualizacji firmware komputera ww aplikacji Discover (Odkrywca)

Dodanie snapów wymaga jednak trochę wiecej operacji i trwa dłużej, ale nie jest skomplikowane.

Odinstaluj Discover z oficjalnego repo Manjaro/Arch

sudo pacman -R discover

Zaimportuj klucz GPG potrzebny do budowy pakietu discover-snap z AUR

gpg –recv-key 2D1D5B0588357787DE9EE225EC94D18F7F05997E

Zainstaluj discover-snap z AUR

Teraz użyj swojego ulubionego sposobu instalowania zasobów z AUR, graficznie przez Octopi lub za pomocą konsoli, np.:

trizen -S discover-snap

yay -S discover-snap

itp.

Zostaną skompilowane i zainstalowane dodatkowe zależności, jak np. snapd-glib a w końcu właściwy pakiet, czyli discover-snap.

Po tej operacji możecie zobaczyć, że na liście źródeł Discover widnieje już snap jak i każde inne źródło:

Żródła oprogramowania w Discover (Odkrywca) z odblokowanymi wszystkimi możliwościami: repozytorium, snap, flatpak i firmware (fwupd) komputera

Można też sprawdzić i wyszukać programy, które są opublikowane w tej formie, np. Nextcloud:

Nextcloud dostępny jako snap w aplikacji Discover

Jedynym brakiem oprogramowania w Discover w tej chwili to niemożność wyszukiwania i instalowania pakietów AUR, czy pakietów, które nie są klasycznymi programami, ale od tego mamy pacman’a, Octopi i różne AUR helpery. Jest też rozwijany pamac-qt, który będzie zastępował Octopi w Manjaro.

Pamiętajcie, że Discover jest w ciągłym, intesywnym rozwoju i wszystko może się zmienić, nawet ten odrzucający interfejs ;). Więc proszę się nie zrażać wyglądem i okazjonalnymi bugami, bo Discover to już potężne i unikalne narzędzie dla nowicjusza jak i bardziej zaawansowanych użytkowników.

Dodaj komentarz