KDE z GNOME na jednej scenie

Kiedy w świat gruchnął tweet, że KDE i GNOME chcą zrobić coś razem, wiele osób oczyma wyobraźni widziały już nowe środowisko graficzne dla Linuksa. Tymczasem obydwie fundacje zaprosiły wszystkich na tegoroczny Linux App Summit, który obędzie się w Barcelonie od 12 do 15 listopada 2019 roku. Jednym z ważniejszych celów tej imprezy jest opracowanie jeszcze bardziej przyjaznego ekosystemu dla programistów i ich programów.

Linux App SummitWiele osób zauważyło już, że różnorodność Linuksa jest jego siłą i przekleństwem. Sam Linus Torvalds sam stwierdził, że z powodu rozdrobnienia dystrybucji i koncepcji Linux przegrywa walkę o pulpity użytkowników. Zatem, czy winni są twórcy dziesiątek dystrybucji i kilku liczących się środowisk? Być może. A być może to dzięki temu mamy możliwość wyboru tego, co nam pasuje i cieszy. Niemniej, przeciętny konsument nie lubi wyboru nie mówiąc o zmianie przyzwyczajeń.

Dlatego KDE i GNOME po raz kolejny spróbują się dogadać. Bez obaw, deweloperzy GNOME nie planują zepsuć KDE i na odwrót. Całą ideą LAS jest wypracowanie wspólnych standardów, które mogą posłużyć w przyszłości aplikacjom tworzonym dla Linuksa. Tak, by środowisko graficzne było życiodajnym ekosystemem dla programów, a nie torem przeszkód i ukrytych pułapek. Nie od dziś wiadomo, że często deweloperzy stają przed trudnym wyborem – pisać program tak, by działał dobrze w KDE, czy może skupić się na rozwiązaniach GNOME?

Niebawem sytuacja ma się zmienić. A już na pewno zostaną podjęte rozmowy i plany, jak sprawić, by programiści chętniej tworzyli programy dla Linuksa, by było to zajęcie opłacalne, przyjemne i na dodatek z korzyścią dla użytkowników. KDE i GNOME zastanowią się też, które wspólne mianowniki są najważniejsze dla przyszłej pracy deweloperów.

Chociaż brzmi to festiwal obrad i teoretyzowania, to w Linux App Summit wezmą udział też sami deweloperzy. Sami będą mogli wykazać, co dla ich pracy jest najważniejsze i które elementy systemu lub jego komponentów widzieliby w innej formie. To nie pierwszy raz kiedy KDE i GNOME próbują współpracować. Merytoryczne efekty poprzednich LAS powoli tworzą z Linuksa najlepsze środowisko dla programistów i użytkowników.
 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz