Kdenlive 19.04.2 – teoretycznie nic nowego

Nie może być inaczej – już sama numeracja wskazuje, że jest to wydanie poprawkowe w serii 19.04.xx. Ale ten edytor wideo ma tylu fanów i jest użytkowany przy tak zaawansowanych projektach, że te 77 poprawionych błędów może zrobić różnicę. Kdenlive 19.04.2 po prostu trzeba mieć.

Kdenlive 19.04

Spośród 77 usuniętych usterek na pierwszy plan wybijają się te, które powodowały wadliwe działanie kompozytora. Ogarnięto również kwestię znaczników i podziałek oraz grupowania obiektów. Autorzy zwracają też uwagę, że edytor jest ciągle poddawany usuwaniu neidogodności pozostałych po wielkim „przepisywaniu” kodu.

Wobec powyższego ciekawszą wiadomością może wydać się planowana wersja 19.08. Wydanie zaprezentuje zagnieżdżone osie czasu, lepszą kontrolę nad szybkością efektów czy rozbudowę niektórych narzędzi edytora. W ramach GSoC prowadzone są prace nad kreatorem tytułów.

Program najszybciej można przetestować pobierając jego obraz AppImage z tego adresu. Poprawiona wersja dla Ubuntu 18.04/19.04, Minta i pochodnych pojawi się niebawem w autorskim PPA. Paczka dla Arch Linuksa i Manjaro już jest dostępna w głównym repozytorium. 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz