Kdenlive 19.08 nie pozostawia złudzeń

Swoboda z jaką twórcy Kdenlive poruszają się w temacie nieliniowych edytorów wideo onieśmiela. Już kilka wydań temu tytułowy program został okrzyknięty najlepszym rozwiązaniem do obróbki wideo pod Linuksem. Teraz, wraz z wydaniem KDE Applications 19.08, Kdenlive wkracza ponownie na scenę i blaskiem oślepia niedowiarków. Tak, ten program jest po prostu rzetelnym kawałkiem kodu.

Ciężko w kilku zdaniach zawrzeć miodność tego projektu. On działa, po prostu. Posiada wiele funkcji, które cieszą użytkowników wiodących rozwiązań. Posiada rozwiązania, których brakuje w innych edytorach. Owszem, jest to rozwiązanie które najlepiej czuje się w ekosystemie KDE. Ale jeżeli ktoś decyduje się na poważną obróbkę klipów wideo jest w stanie przełknąć taką „niedogodność” lub iść na kompromis jaki oferuje paczka AppImage.

Kdenlive 19.08 to nie tylko seria poprawek mających na celu usunięcie błędów. To wydanie zawiera sporą liczbę nowych rozwiązań, z których na pierwszy plan wysuwa się usprawniona edycja przy pomocy klawiatury. Tak, to nie żart, a jedynie wykorzystanie potencjału jaki tkwi w szybkim wydawaniu poleceń za pomocą klawiatury. Kolejną ciekawostką jest niezależne skalowanie ścieżek audio lub wideo (klawisz shift + kółko myszy). Klawisz shift jest też przydany podczas nawigacji pomiędzy klipami w „koszu”. Wystarczy go przytrzymać i przejechać myszką po klipie, by aktywować podgląd. Bardzo intrygująco wygląda możliwość zmiany prędkości odtwarzania klipu – wystarczy przytrzymać klawisz ctrl i rozciągnąć pożądaną ścieżkę na osi czasu. Opcje przechwytywania audio wzbogaciły się o ustawienia dotyczące ilości kanałów, jakości, itp. Możliwe jest też ustawienie domyślnej wartości wygaszania. I kilku innych pomniejszych niuansów.

Program najszybciej można przetestować pobierając jego obraz AppImage spod tego adresu. Poprawiona wersja dla Ubuntu 18.04/19.04, Minta i pochodnych pojawi się niebawem w autorskim PPA. Paczka dla Arch Linuksa i Manjaro już jest dostępna w głównym repozytorium (testing).  

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz