Klasyka nie przemija – gThumb 3.8.2

Relaks przy przeglądaniu zdjęć i grafik to czynność znana już istotom kontemplującym naskalne malowidła w blasku ognia. Człowiek aż tak bardzo się od tego czasu nie zmienił. Przykład? Proszę bardzo. Wystarczy zaopatrzyć się w najnowszy gThumb 3.8.2 i przeglądanie zdjęć ponownie mile nas ucieszy.

gthumb

gThumb 3.8.2

Być może nie wszyscy zdają się z tego sprawę, ale dzieje tego projektu sięgają mroków początku wieku. Jego pierwsza publiczna wersja 0.2 pojawiła się w 2001 roku i była luźną wariacją na temat innego hitu tamtych lat – przeglądarki GQview. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło, głównie za sprawę GNOME 3.xx, GTK3 i innych technologii, które sprawiły, że blask jaki roztaczał gThumb na chwilę przygasł. Minęły dni gdy brakowało mu konkurencji, do gry wkroczyły takie wymagające formaty jak RAW, zarządzanie kolekcją nabrało innego wymiaru jak i edytowanie metadanych. W pewnym okresie swojego gThumb się po prostu pogubił i musiał sporo nadrabiać.

Ale to już przeszłość. Od kilku wydań możemy bowiem obserwować wzrostową tendencję wydajności i jakości tego projektu. Wydanie gThumb 3.8.2 jest tylko potwierdzeniem tej tezy. Z bardziej widocznych zmian zaobserwujemy:

  • zastąpienie popovers standardowymi menu – znowu pojawiły się ikony i podpowiedzi skrótów klawiszowych,

  • górna belka okna: poprawione wyrównania list menu w zależności od położenia przycisku,

  • narzędzia: informacje o skrótach klawiszowych,

  • wyszukiwanie: wyświetlanie pasujących plików w trakcie wyszukiwania,

  • zmiana nazwy: aktywowanie po uruchomieniu funkcji,

  • nadpisywanie i zaniechanie operacji nie wyświetla komunikatu o błędzie,

  • usunięto usterki podczas usuwania pliku do kosza,

  • pełniejsze wsparcie dla webp w .desktop,

  • uzupełnienie brakujących elementów UI.

Powyższy zestaw poprawek nie stanowi jakiegoś przełomu, ale wzmacnia stabilność i pozwala użytkownikom jeszcze bardziej cieszyć się gThumbem. Warto podkreślić, że w komplecie znajdziemy takie funkcje nak obsługa plików RAW (znośna), profili kolorystycznych, filtry graficzne i wstępną obróbkę, edycję metadanych oraz wysyłanie plików do mediów społecznościowych. Praktycznie wszystko, czego potrzebuje każdy współczesny kolekcjoner cyfrowych obrazów.

A teraz… A teraz użytkownicy Ubuntu 18.04/19.10 i Minta 19.xx mogą skorzystać z PPA aby zainstalować tę przeglądarkę:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install gthumb gthumb-data

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro mogą pozostać przy głównym repo:

sudo pacman -Syu gthumb 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz