Kolekcjoner zdjęć Rapid Photo Downloader 0.9.14

Ileż to już lat minęło od pierwszych wydań tego programu. I jakąż drogę przebył ten projekt. Rapid Photo Downloader 0.9.14 to zupełnie nowa jakość, odmieniony interfejs programu i jeszcze więcej prób nawiązania z użytkownikiem nici porozumienia. Ale przeznaczenie RPD jest wciąż to samo – optymalne kopiowanie i magazynowanie zdjęć według zasad określonych w opcjach i parametrach.

Rapid Photo Downloader 0.9.14

Co prawda Rapid Photo Downloader 0.9.14 został wydany w marcu bieżącego roku, ale wczoraj jego paczka trafiła do repozytorium Highly Explosive. Co więcej, autor upublicznił również wersję 0.9.15b1, co zapowiada niebawem kolejne wcielenie tego narzędzia. Zatem dla tych którzy zapomnieli i dla tych, którzy widzą pierwszy raz na oczy – oto jak z gromadzenia zdjęć uczynić podniosły akt współpracy człowieka z maszyną.

Rapid Photo Downloader przede wszystkim umożliwia bowiem kopiowanie zdjęć z zadanych i rozpoznanych nośników. Wystarczy podłączyć aparat, smartfona – cokolwiek, co może zostać zamontowane. Program momentalnie pozwoli na wybór takiego źródła i wyświetli zawartość. To co nam pozostaje, to określić które zdjęcia lub klipy wideo nas interesują. Zdjęcia możemy posortować według daty, nazwy, pochodzenia, itp. Świetną podpowiedzią pozwalającą rozeznać się w materiale jest oś czasu, gdzie czarno na biały (biało na zielonym) widzimy ramy czasowe naszych zdjęć. I to z dokładnością do 5 minut.

W porządku, zdjęcia wybrane, zaznaczone, co dalej? Dalej musimy rzucić okiem na prawą stronę okna programu i odkryć gustowne pionowe karty. To tam określimy katalog docelowy jak też sposób posegregowania zdjęć w podkatalogach z podziałem na daty, godziny, itp. Karta zmiany nazwy umożliwi nadanie prawidłowych i oczekiwanych nazw dla naszych plików. Po raz kolejny możemy niemal dowolnie określić nazwę, ew. sekwencję liczbową, nazwa może zawierać daty lub jakiekolwiek wartości z metadanych zdjęcia. W kolejnej karcie odkryjemy tajemnicze kody, które to ułatwią nadanie zdjęciom kodu pracy uściślającego okoliczności wykonania zdjęć. Karta Back Up mówi sama za siebie. Oprócz kopiowania z nośnika na nasz dysk, program ułatwia równoległe tworzenie kopii zapasowych. Wystarczy określić dodatkowe miejsca docelowe, gdzie mają trafić oryginalne pliki.

Gdy już ustawimy wszystkie opcje i parametry, klikamy Download xxxx Photos (niestety, program jest spolczszczony do połowy) i delektujemy się magią automatyki. Dociekliwi mogą w międzyczasie zajrzeć do ustawień program (prawa górna strona okna).

RPD został jakiś czas temu przepisany do bibliotek Qt5, dlatego aby nadać mu przyzwoity wygląd w środowiskach z GTK w roli głównej, warto wspomóc się narzędziem qt5ct (wystarczy zainstalować z repozytorium). Ustawimy w nim co najmniej jakość wyświetlanych fontów, gdyż niekiedy okno jest nieczytelne. Lub mało estetyczne.

Użytkownicy Ubuntu 18.04/19.04, Minta 19.xx i pochodnych znajdą program we wspomnianym PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install rapid-photo-downloader

Arch Linux, Manjaro i pochodne posiadają program w głównym repozytorium:

sudo pacman -S rapid-photo-downloader
 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz