Koniec wymówek – DaVinci Resolve 15.2

Fani wiecznego utyskiwania na jakość oprogramowania wideo dla Linuksa nie mają lekkiego życia. A to wszystko za sprawą kilku edytorów wideo, które przeczą wielu tezom na jakich jest oparty powyższy osąd. Z kolejną wersją programu DaVinci Resolve 15.2 sprawa wydaje się być niemal rozstrzygnięta. To koniec epoki wymówek, gdyż DaVinci Resolve to kompletne rozwiązania dla zaawansowanych użytkowników.

DaVinci Resolve 15

Jak przystało na takie rozwiązanie, DaVinci Resolve nie pozostawia złudzeń co do komfortu pracy. Aby go dostąpić należy posiadać konkretną (NVIDIA) kartę graficzną (wymagane są zamknięte sterowniki od producenta, obsługa CUDA 3.0 i OpenCL 1.2), 1.8GB miejsca na dysku (tyle program zajmie po instalacji). O odpowiednio mocnym procesorze i pamięci ram (min. 8GB) nie trzeba chyba wspominać. Przesłanie jest wyraźne – chcieliście profesjonalizmu? Więc nie czas oszczędzać na sprzęcie.

Również wsparcie producenta nie rozpieszcza fanów mnogości dystrybucyjnej. Oficjalnie wspierane są dystrybucje Red Hat i CentOS. Oczywiście dla chcącego nic trudnego i na forum programu znajdziemy przepisy jak zainstalować (uruchomić) edytor pod innymi dystrybucjami.

DaVinci Resolve 15.2 to zbiorcze wydanie poprawek, usprawnień i ulepszeń w ramach serii 15.xx. Chociaż na liście zmian przeważają opisy jakie to błędy udało się zniwelować, to 15.2 zawiera sporo nowych ciekawostek.

Dla fanów Linuksa najważniejsze będzie sprzętowa obsługa kodowania H.264/H.265 oraz wsparcie dla easyDCP. Zoptymalizowano działanie osi czasu, ulepszono wizualizacje, pojawiło się wsparcie dla własnych skrótów klawiszowych (włącznie z akcjami menu). Dodano obsługę ResolveFX Beauty, ResolveFX Blanking Fill, FairlightFX Multiband Compressor, FairlightFX Stereo Fixer. Program rozpoznaje i pozwala na obróbkę plików Panasonic 8K SHV. Od kilku wersji edytor obsługuje też systemowe audio pod Linuksem (wcześniej była wymagana specjalizowana karta monitorująca).

Standardowo DaVinci Resolve 15.2 dostępny jest w wersji darmowej oraz płatnej Studio. Różnice pomiędzy nimi to oczywiście lepsze wsparcie dla komercyjnego produktu i obsługa większej ilości dodatków. Wersja Studio umożliwia też lepszą kooperację pomiędzy twórcami.

Pełne archiwum instalacyjne (~700MB) znajdziemy pod tym adresem – pobranie jest możliwe po symbolicznej rejestracji. 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz