LazPaint 7.0.1 – wyluzuj grafiku

Gdyby tak odrzucić te wszystkie konwenanse, to całą kwestię obróbki grafiki można skwitować proletariackim zawołaniem „Panie, a na co mnie te wszystkie filtry?”. Bo czyż algorytmy zastąpią umiejętności? Rzeczywistość udowadnia nam, że i owszem. Niestety, ludzkość w pogodni za wygodą pokłada większą ufność w AI programów, niż w wiarygodność estetyczną artystów. Na szczęście są jeszcze takie projekty jak LazPaint, które po prostu oferują świetny poziom obróbki grafiki. Po prostu. I wszystko jest w naszych rękach.

LazPaint 7.0.1

Uwierzycie, że LazPaint jest projektem napisanym w Free Pascalu? Dacie wiarę, że ostatni raz wspominałem o programie w 2015 roku? A wiecie, że projekt nadal żyje? Tak, autorom nieco zajęło wydanie wersji LazPaint 7.0.1. Ale to nadal świetna propozycja dla osób, które poszukują ogarniętego programu do podstawowej obróbki grafiki (zdjęć?) i nie chcą przedzierać się przez setki stron poradników i samouczków.

LazPaint 7.0.1 jako rozwinięcie poprzednich wersji jest naturalna kontynuacją naturalnej formuły tego edytora. Otrzymujemy do rąk wygodne manipulowanie warstwami, innowacyjny system ich mieszania (podgląd na żywo), zestaw standardowych filtrów, wielowątkowe filtry. Narzędzia takie jak pędzel, łatka, zaznaczanie i wiele, wiele innych. LazPaint to wyjątkowo kompletny projekt, chociaż wiele osób będzie narzekało na brak grupowania warstw, itp. Niemniej – to program z ambicjami poniżej standardów wyznaczonych przez GIMPa. I w tej roli sprawdza się znakomicie. Wybitnie czytelny interfejs, bogactwo skrótów klawiszowych, obsługa podstawowych formatów graficznych (poza RAW).

Wersja 7.0.1 po niemal trzech latach (wersja 6.4.1 z 2016 roku) wprowadza wzbogaconą o niuanse obsługę niektóry formatów graficznych, nowy narzędzia graficzne takie rysowanie kształtów, warstwę tekstową (dedykowaną napisom), zaznaczanie obszarów elipsą lub prostokątem, nową warstwę dla przybliżania.

Może nie brzmi to jak przełom, ale projekt się rozwija i każdy może wziąć w tym udział – nawet zgłaszając zapotrzebowanie na określone funkcje.

Co do instalacji LazPaint, to najprostsza droga wiedzie przez pobranie paczki deb i zainstalowanie jej dwuklikiem (w Ubuntu 18.04/19.04, Mint 19.xx). Druga opcja to pobranie paczki tgz (z tego samego miejsca) i rozpakowanie oraz uruchomienie LazPaint. Trzecia droga jest przeznaczona dla użytkowników Arch Linuksa i Manjaro, którzy powinni upomnieć się o zaktualizowanie programu w repozytorium AUR:

yaourt -S lazpaint-bin 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz