Lightworks 2020.1 Beta rodem z 14.5

Jak to dobrze mieć na podorędziu edytor wideo gotowy na wszystko. I chociaż burzliwe zawirowania wokół edytora Lightworks mogą odstręczać od tego projektu, to jednak jest to jeden z najsprytniej poukładanych nieliniowych edytorów wideo dla Linuksa. Na dodatek teraz dokonał się kolejny skok w jego rozwoju – z wydanej czternaście miesięcy temu wersji 14.5 znaleźliśmy się wprost w Lightworks 2020.1. Póki co Beta.

Lightworks 2020.1

Niech gwałtowna zmiana numeracji nie przesłoni nam plusów i minusów tego projektu. A minusami z pewnością będzie wciąż brak obiecanych źródeł, komercyjny charakter programu i ograniczenie eksportu materiału wideo do 720p w wersji darmowej. Ale poza tym rozwój programu wydaje się być niekończącym się pasmem sukcesów, wyrażonym w niepozornych zmianach i poprawkach. Wystarczy rzucić okiem na ich listę.

Z tej długiej i okraszonej branżowym sloganem listy jawi się kilka prawd. Po pierwsze, twórcy zamierzają za kilka tygodni przekuć wersję Beta w coś więcej. Kto wie, czy nie zakończy się to wersją stabilną w połowie roku. Po drugie, sporo zmian ma na celu ogarnięcie sprawności edytora pod Linuksem, w tym zapewnienie kompatybilności z Ubuntu 19.04 oraz nowszymi.

Lightworks 2020.1

Inne zmiany regulują kwestie obsługi HEVC/H.265, Blackmagic BRAW, liczne zmiany w interfejsie oraz poprawki funkcjonalne. Precyzyjniej zaznaczymy segment wideo na osi czasu a kliknięcie na nich prawym przyciskiem przywoła podręczne menu. Program automatycznie rozpozna materiał ze smartfonów i zastosuje odpowiednie obroty. Dzięki filtrowi „Obrazy” z łatwością okrasimy nasz klip statycznymi zdjęciami, a program dopilnuje ich odpowiedniej jakości i skalowania. W każdym elemencie i zakątku edytora znajdziemy ułatwienia i poręczne narzędzia umożliwiające kontrolę nad obrazem. Program sprawniej wykorzystuje też zasoby naszego komputera – lepsze zarządzanie pamięcią podręczną ułatwia manewrowanie pomiędzy klipami wideo i ich obróbkę.

Aby przetestować program, należy zarejestrować się by dostąpić możliwości pobrania paczki deb/rpm. Wersja darmowa niesie ze sobą wspomniane ograniczenia (eksport do 720p), ale pozwala w pełni zaznajomić się z możliwościami programu i zastanowić nad zakupem pełnej licencji (€19.99 na miesiąc, €134.99 na rok lub €337.99 dożywotnio ale tylko dla danej serii (obecnie 14.5)).  

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz