LliureX 19 nie dla każdego

… czyli jak to się robi w Walencji. Bo może nie każdy wie, ale to właśnie region Walencji jest przykładem na to, że przemyślane wdrożenie Linuksa jest możliwe. I dzieje się to już od 2005 roku.

LliureX 19 to po prostu kolejna dystrybucja Linuksa. Ale tym razem wymyślona na potrzeby szkół i samorządów w Walencji. Nic odkrywczego, przecież każdy lubi oszczędzać pieniądze, a samorządy w szczególności. Dlatego w Walencji rozlokowano niemal 1500 pracowni komputerowych, w których swoje schronienie znalazło niemal 150 tys. komputerów z Pingwinem na pokładzie. Myli się jednak ten, kto myśli, że całość operacji odbyła się ‚po pieniądzach’. LliureX to dystrybucja która jest ładnie poskładana, zawiera sporo autorskiego oprogramowania i występuje w sześciu wersjach. Od typowego biurka, przez odmianę serwerową, kliencką, dla dzieci, itp.

Wspomniany Lliurex 19 to wydanie, które przewraca do góry nogami dotychczasową formułę tej dystrybucji. Od tego momentu twarzą tego systemu staje się KDE Neon. Łączy to stabilność oferowaną przez Ubuntu 18.04 LTS i najnowsze osiągnięcia środowiska Plasma.

 • KDE Neon w roli głównej,

 • Classroom model Lite: panaceum na wolną sieć i ograniczenie udostępniania do jednego katalogu,

 • możliwość ustalenia limitów dla użytkowników,

 • możliwość wyboru miejsca umieszczenia paska zadań (powyżej lub poniżej),

 • nowe kategorie w menu lepiej dostosowane do bieżącego zestawu aplikacji,

 • nowe aplikacje ułatwiające najczęstsze zadania:

  Zestaw pierwszej pomocy: aplikacja do rozwiązywania najczęstszych problemów,

  Repoman: aplikacja do modyfikacji repozytoriów systemu,

 • wiele innych nowości.

Cóż można dodać więcej. Twórcy doskonale się bawią podczas tworzenia powyższego, dzieci i młodzież mają niezłą frajdę z użytkowania a stworzony ekosystem samofinansowania i samowystarczalności działa ku chwale całej Walencji. LliureX jest inicjatywą Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sportu i obecnie pracuje nad nim zespół 10 osób w pełnym wymiarze godzin.

Obrazy instalacyjne można pobrać spod tego adresu – gdyby ktoś jednak zdecydował się na przetestowanie. 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz