Luminance HDR 2.6.0 po latach

A dokładnie po dwóch latach. Tyle bowiem zajęło ekipie odpowiedzialnej za edytor Luminance HDR dopieszczenie kodu źródłowego na tyle, żeby mogli z dumą ogłosić: Oto Luminance HDR 2.6.0. Tym samym do przeszłości odchodzą utyskiwania użytkowników na wydajność tego narzędzia.

Luminance HDR 2.6.0

Tworzenie obrazów HDR rządzi się swoimi prawami i wymogami. Stąd też posiadanie odpowiedniego edytora do tego celu jest bardzo miły ukłonem w stronę użytkownika i jego wygody. Jednak początki były trudne – użytkownicy najpierw łamali sobie języki na oryginalnej nazwie programu Qtpfsgui. Potem okazało się, że ciekawe algorytmy łączenia dynamiki tonalnej kilku kadrów nie przetrwały próby czasu. Wzrosła rozdzielczość, ilość „przerabianych” danych i program w niektórych momentach po prostu zwolnił. Przez wspomniane dwa lata trwały więc nierówne zmagania, by poprawić tempo tworzenia obrazów, precyzję i jakość. Wydanie 2.6.0 to właśnie:

  • cztery nowe algorytmy składania dynamiki tonalnej: ferwerda, kimkautz, lischinski, vanhateren,

  • masowe usprawnienia i optymalizacje zużycia pamięci i wykorzystania pełnej mocy CPU (Ingo Weyrich),

  • szybsze tworzenie wynikowego obrazu HDR (Ingo Weyrich),

  • możliwość finalnej regulacji natężenia gamma i saturacji,

  • HDR Wizard pozwala na podgląd efektu danych parametrów składania i łączenia kadrów,

  • mnóstwo przeróżnych poprawek i ulepszeń.

Oczywiście lista zmian nie oddaje całej „miodności” tego programu. Znajdziemy w nim bowiem również obsługę plików RAW (bez konieczności wcześniejszego wywoływania ich w zewnętrznym edytorze), obsługę profili kolorów, możliwość zmiany wyglądu interfejsu oraz doprecyzowania parametrów dla zewnętrznych narzędzi.

Aby przetestować program pod Ubuntu 18.04/19.04 oraz w Mincie 19.xx, można skorzystać z PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install luminance-hdr

Uwaga – w tej wersji paczki system nie dopomina się o paczkę hugin-tools, dzięki której dostępne będą opcje wyrównywania kadrów i nakładania (stacking).

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro znajdą program w głównym repozytorium:

sudo pacman -Suy luminancehdr
 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz