Manjaro GmbH & Co. KG

Dystrybucja Manjaro wkroczyła na nową ścieżkę rozwoju. A raczej zarządzania zasobami ludzkimi, datkami od użytkowników i projektami. Od dzisiaj bowiem mamy do czynienia nie z Manjaro a z Manjaro GmbH & Co. KG. Ale o co chodzi?

Nowoczesny pulpit z Xfce

Projekt Manjaro który wystartował w 2011 roku bardzo szybko zdobył sobie tyle samo oponentów jak i sympatyków. Ich sposób na dostarczenie ludzkości Arch Linuksa w przystępny sposób, szybko zmienił się w coś więcej niż tylko dołożenie graficznego instalatora. Niektórych przyprawia to ból zębów, inni po prostu dobrze się bawią mogąc szybko zainstalować coś co przypomina Archa. Przez lata społeczność się rozrosła, jak również liczba deweloperów chętnie pracujących nad przeróżnymi narzędziami przynależnymi Manjaro. Do tego doszły datki od zadowolonych użytkowników. I nagle okazało się, że Manjaro to nie jest już dystrybucja „garażowa”, lecz całkiem pokaźna i prężna inicjatywa.

W związku z powyższym i aby uniknąć niedomówień które niemal zakończyły żywot innego projektu (Solus), podjęto decyzję o sformalizowaniu całości. W tym celu wszystkie dotacje przejdą pod zarząd fiskalnej organizacji non-profit. To umożliwi sprawne zarządzanie nimi (niezależnie od zmian w składzie deweloperów Manjaro) oraz zwiększy transparentność przychodu i wydatków.

Z kolei Manjaro GmbH & Co. KG ma stanowić „komercyjną” twarz Manjaro. To za pomocą tej firmy będzie możliwe zatrudnianie deweloperów do pracy nad projektem oraz poszukiwanie ewentualnych komercyjnych odbiorców. Stało się to możliwe dzięki rozmowom Philipa i Bernharda z CEO Blue Systems. Dzięki temu Blue Systems zaofiarowało rolę doradcy, natomiast Philip i Bernhard stali się pierwszymi pełnoetatowymi pracownikami Manjaro GmbH.

Powyższe nie zmieni jednak charakteru dystrybucji i jej przeznaczenia. Nadal będzie to produkt tworzony z myślą o końcowych użytkownikach, z uwzględnieniem bezpieczeństwa i stabilizowania nieoczywistych kwestii rodem z Archa. Fundusze które znajdą się na koncie będą dysponowane zgodnie z zapotrzebowaniem. Dotyczy to finansowania wyjazdów, spotkań, konferencji, itp.

A w niedalekiej przyszłości projekt ma stać się zupełnie samodzielnym finansowo.  

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz