Microsoft Edge dla Linuksa – to już oficjalne

Jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy natrząsać się z przecieków, jakoby najnowsze wcielenie przeglądarki Microsoft Edge miało ukazać się również w wersji dla Linuksa. Kluczowym elementem tej krotochwili był Microsoft, przeglądarka WWW jako trzon systemu Windows i dotychczasowe zachowanie tej korporacji wobec Linuksa. Jednak czasy się tak zmieniły, że tu nawet szczypanie już nie pomaga. Produkty Microsoftu pojawiają się w wersjach dla Linuksa już od dłuższego czasu, wiele z nich trafiło w postaci źródeł na Githuba, ba – sam Github trafił pod patronat Microsoftu. A teraz jeszcze to. Podczas konferencji Ignite 2019 oficjalnie potwierdzono zamiar wydania Microsoft Edge w wersji dla naszego systemu.

edge

Planowane wydania dla MS Edge

4 listopad 2019 zapisze się w annałach jako rok, w któym Microsoft dał prztyczka innym firmom i producentom oprogramowania. Oby przełożyło to się na impuls do bardziej aktywnego wspierania Linuksa. Bo to będzie najbardziej znamienne w decyzji o stworzeniu linuksowej wersji Microsoft Edge. Jaka jest kondycja oprogramowania dla wolnego systemu wszyscy wiemy. Niektóre projekty Open Source w wielu aspektach doganiają a nieraz i przewyższają komercyjne produkty. Jednak to producenci, marketing i świadomość przeciętnego konsumenta powodują, że niektóre zamknięte rozwiązania stały się branżowym standardem. Do tego dochodzi też rozwój oprogramowania, które przeszło na taki poziom automatyki i rozbudowania AI, że często są to rzeczy niemożliwe do ogarnięcia przez pojedynczego dewelopera wykuwającego w zaciszu domowym swój własny projekt.

Tak, Microsoft Edge dla Linuksa będzie tylko ofertą prestiżową i dającą jakąś kartę przetargową na przyszłość. Technologicznie bowiem zobaczymy kolejny klon przeglądarki opartej o wolne źródła Chromium. Może się też okazać, że wyjątkowość rozwiązań Microsoftu w obrębie Edge ograniczy się do ułatwień i większej integracji z z systemem Windows. Użytkownicy pozostałych platform (a MS Edge ma być w pełni multiplatformowy) będą mogli skorzystać z części wspólnych.

Przeglądarka jest przewidziana na styczeń 2020 roku. Obecnie udostępniono wersję RC dla Windowsa i macOS. Kiedy zobaczymy paczki dla Linuksa – to się jeszcze zobaczy.  

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz