MLV App 1.4 – karmić tylko surowym wideo

Użytkownicy cyfrowych aparatów firmy Canon są naturalnymi szczęściarzami. Z racji liczebności fanów tej marki mogą liczyć na szacunek nie tylko twórców oprogramowania, ale i „dłubaczy”, którzy tworzą przeróżne rozwinięcia dla fabrycznych konstrukcji. W tym rozwinięcia software’owe – jak choćby projekt Magic Lantern.

MLV App 1.4 – prawie jak Lightroom

Łatwość instalacji i otwartość Magic Lantern to z pewnością najważniejsze czynniki które złożyły się na sukces tego przedsięwzięcia. Wystarczy zgrać na nośnik pamięci odpowiednie pliki, nośnik zainstalować w lustrzance cyfrowej Canon, włączyć jej zasilanie i odpowiadać twierdząco na pojawiające się pytania. I to tyle. Niemal w okamgnieniu nasz aparat zdobywa nowe funkcje. W tym możliwość rejestrowania wideo w formacie RAW.

Osobom korzystającym z możliwości jakie stwarza format RAW nie muszę chyba przypominać… Jakie możliwości stwarza ten format. Dane widziane przez obiektyw i zarejestrowane przez matrycę są dostępne dla użytkownika w dziewiczym stanie. Bez strat jakości regulujemy obraz parametrami takimi jak ekspozycja, balans bieli, itp. Dopiero potem wkraczamy na obszar obróbki stratnej, gdy zaczniemy wyostrzać, zmniejszać i manipulować kadrem. Wideo rejestrowane przy użyciu Magic Lantern (i lustrzanek Canon) to nic innego jak wideo którego kolejne klatki są kadrami w RAW. Dlatego biorąc dowolną taką klatkę otrzymujemy pełnoprawne zdjęcie. A obrabiając cały materiały możemy postąpić jak wspomniałem powyżej – bezstratnie manipulować kolorystyką, ekspozycją i innymi parametrami.

I tu pojawiają się pierwsze trudności. Magic Lantern rejestruje wideo w formacie MLV. Nawet jeżeli jakiś program potrafi odtworzyć taki format (ffmpeg?), to z pewnością nie zaoferuje nam mnogości opcji jakie daje dostęp do surowego obrazu. I w tym momencie na scenę wkracza MLV App 1.4. To swoiste „wszystko w jednym”. Program dedykowany obróbce plików MLV pozawala na zapis pojedynczych klatek (jako PNG lub DNG), eksport wideo do formatu MOV. Cały materiał kontrolujemy za pomocą suwaków i parametrów zorganizowanych w sekcje RAW Correction, Cut in & Cut out, Debayer Alghoritm, Processing, Details, HSL, Linear Gradient, LUT, Filter, Transformation. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak używać programu? Interfejs wspomaga naszą intuicję i wszystkie opcje znajdziemy tam gdzie trzeba. Dodatkowo możemy zagłębić się w dokumentację programu, aby zrozumieć niektóre niuanse jego specyfiki. Program z powodzeniem można nazwać jak nie klonem to solidną imitacją wiodących rozwiązań jakie ugruntowały się w świadomości fotografów (Lightroom).

Program dostępny jest w popularnym formacie AppImage. Po pobraniu MLV App wystarczy zmienić jego właściwości i pozwolić na uruchamianie. Na Githubie są oczywiście dostępne źródła, gdyby ktoś bardziej ufał własnoręcznej kompilacji.
 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz