Na wdechu cały czas – Xfce 4.14 Pre2

Nie można słowami oddać stanu jaki ogarnął wszystkich miłośników środowiska Xfce po niedawnych doniesieniach o wersji 4.14 Pre1. Przypomnijmy, na to wydanie czekamy już ponad 4 lata i wielu straciło już nadzieję. Wydawało się, że przepisanie całego środowiska do standardów GTK3 przerosło możliwości nielicznego zespołu deweloperów. Tymczasem oniryczne wizje Xfce następnej generacji powoli urealniają się w naszej rzeczywistości. Właśnie pojawiło się Xfce 4.14 Pre2.

Na początek dwie wiadomości – dobra i zła. Zła jest taka, że Pre2 to w zasadzie tylko poprawki wykrytych i zgłoszonych błędów. Natomiast dobrą wiadomością jest to, że jeśli deweloperzy nie napotkają na opór ze strony kodu źródłowego, kolejne wydanie będzie już finalnym! A dzisiaj możemy przetestować Xfce zredukowane o uwierające użytkowników błędy, jak i poprawiające drobne niuanse użytkowe.

xfce4-panel

Xfce-panel 4.14 i znacznik zgrupowania okien

Poprawiono drobne błędy a w szczególności ten pomniejszający funkcjonalność urządzeń wielo-dotykowych. Domyślną konfiguracją panelu uzupełniono o kilka wtyczek (w przypadku gdy nie są zainstalowane w systemie zostaną usunięte automatycznie z konfiguracji). Pojawił się znacznik zgrupowanych okien.

xfwm4

Ponownie sporo poprawek i ulepszeń w obrębie kompozycji (GLX), oficjalnie dołączono do wydania obsługę HiDPI i niuanse wizualne w temacie graficznym.

Thunar

Wykryto błędnie definiowany dostęp tylko do odczytu do zdalnych zasobów z pełnym zapisem i odczytem.

xfce4-settings

Kilka regresji i błędów w oknie dialogowym odpowiedzialnym za kolory, ustawienia monitora i samego okna z ustawieniami.

xfdesktop

Nowa opcja „dodaj kolejne tło” oraz kilka poprawek w obsłudze drag-and-drop.

xfconf

kod odpowiedzialny za ustawienia Xfce dogaduje się już z GObject i Vala.

Niewiele tego, ale każdy usunięty błąd przybliża nas do finalnej wersji. A mityczne nowe wydanie Xfce 4.14 to tyle samo pytań co i niewiadomych. Przez cztery lata wiele osób pogodziło się z innymi środowiskami na swoim pulpicie. Zabierały więcej zasobów, były mniej konfigurowalne, wolniejsze. Ale potrafiły zrobić użytek z nowych technologii, które są nieubłaganym następstwem postępu. Czy Xfce 4.14 odnajdzie się w obecnej rzeczywistości? Co pozostanie z jego lekkości? Tego dowiemy się już wkrótce. 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz