Openbox – mój przewodnik konfiguracji

Jako że jestem od wielu lat użytkownikiem oraz wielkim fanem menedżera okien Openbox – postanowiłem napisać cykl artykułów o Openbox i jego konfiguracji.

Zaczniemy od instalacji samego Openboxa i krok po kroku będziemy go poznawać, konfigurować oraz uzupełniać dodatkowymi elementami – programami.
Celem jest skonfigurowanie lekkiego, szybkiego i wygodnego środowiska, które można obsługiwać w pełni za pomocą samej klawiatury, ale także – w zależności od potrzeb – w pełni za pomocą myszy.

A czym jest Openbox?
… za Wikipedia.pl

Openbox – menedżer okien dla graficznego interfejsu użytkownika X Window System, rozprowadzany na zasadach licencji GNU General Public Licence. Pierwotnie Openbox wywodził się z Blackboksa 0.65.0, jednakże został on całkowicie przepisany w języku programowania C i od wersji 3.0 nie bazuje już na żadnym kodzie Blackboksa.

Został zaprojektowany jako mały, szybki oraz w pełni obsługujący standardy Inter-Client Communication Conventions Manual (ICCCM) i Extended Window Manager Hints (EWMH). Zawiera wiele funkcji takich jak menu za pomocą których użytkownik może kontrolować aplikacje, albo które wyświetlają różnorakie dynamiczne dane.

Cechy Openbox, które w mojej opini czynią go genialnym menedżerem okien:

  • lekkość i szybkość działania
  • możliwości konfiguracyjne – w tym klawiszologia i zarządzanie oknami
  • mechanizm pipe-menus – dynamicznie generowane menu

Przewodnik ma w założeniu być niezależny od dystrybucji, będę się starał opisywać wszystko na tyle dokładnie, aby łatwo było krok po kroku – jeśli ktoś będzie miał ochotę – odtworzyć podobną konfigurację u siebie.
Osobiście zacznę konfigurację od wydania Manjaro 18.0 z menedżerem okien i3, gdyż jest to bardzo dobrze dopracowana i w miarę minimalistyczna wersja – będzie świetną bazą do konfiguracji Openboxa “od zera”.

Roboczy plan artykułów:
– poznanie podstaw gołego Openboxa
– tapeta na pulpicie 🙂 (nitrogen / feh)
– konfiguracja pseudo-tilingu
– lepsze menu
– panel
– potężny terminal – terminator
– inne dodatki: gkrellm, dmenu / rofi, conky, compton
– …

Jeśli ktoś jest zainteresowany to serdecznie zapraszam do śledzenia tej stronki w nadchodzących dniach/tygodniach 🙂

Być może spodobają ci się także:

Dodaj komentarz