openSUSE 15.1 Leap

 
openSUSE
Została wydana nowa wersja openSUSE Leap 15.1.

openSUSE to prosta w obsłudze dystrybucja Linuksa przeznaczona na komputery PC, laptopy i serwery. Została wyodrębniona w 2005 roku, z systemu SUSE jako jego otwarta, społecznościowa wersja.

openSUSE Leap 15.1 wprowadza ogromną liczbę nowych funkcji i innowacji w zakresie bezpieczeństwa, wydajności, narzędzi i pulpitów. Pamiętając o tym, jak stabilny, skuteczny i niezawodny stał się Leap, dzięki tej wersji udało się deweloperom utrzymać poziom jakości do tego stopnia, że prywatni i mali użytkownicy biznesowi mogą bardziej niż kiedykolwiek czerpać korzyści ze środowiska przedsiębiorstwa openSUSE.

Profesjonalni użytkownicy, administratorzy systemu i programiści mogą mieć pewność co do niezawodności dystrybucji Leap w oparciu o jej proces rozwoju, aby dostarczyć nowoczesną, bezpieczną, utrzymaną i wysoce przetestowaną dystrybucję przy użyciu systemu kompilacji open-source, unikalnego zarówno dla SUSE jak i openSUSE usługi Open Build wraz z automatycznym testowaniem openQA.

Sprzęt graficzny obsługiwany jest przez jądro Linux 4.19, które zostało przeniesione do wydania Leap 15.1 i obsługuje dodatkowe sterowniki graficzne dla procesora graficznego (GPU) oraz ulepszoną obsługę chipsetu AMD Vega.

Niektóre ulepszenia YaST przyczyniły się do lepszego zarządzania usługami, Firewalld można zarządzać w trybie tekstowym. Administratorzy systemu będą lepiej kontrolować formuły Salt w module zarządzania konfiguracją yast2, a zarządzanie kluczami SSH użytkownika sprawi, że zadania sysadmins będą znacznie przyjemniejsze.

YaST jest wyposażony w ulepszony program partycjonujący, który może teraz automatycznie formatować pełne dyski bez tabel partycji, tworzyć RAID MD na pełnych dyskach, tworzyć partycje w zdefiniowanym przez MD RAID i wiele innych opcji.

Wyświetlacze HiDPI są teraz automatycznie wykrywane a interfejs użytkownika jest automatycznie skalowany, co daje instalatorowi wyraźny interfejs.

Leap oferuje szeroki wybór pulpitów, w tym tradycyjny KDE, GNOME, a także Xfce. GNOME 3.26 i wersja KDE Plasma 5.12 Long-Term-Support znajdują się zarówno w Leap 15.0 jak i Leap 15.1.

Poszczególne, mniejsze wydania serii Leap 15 mają około 18-miesięczny cykl wsparcia technicznego, ponieważ drobne wersje pojawiają się mniej więcej raz w roku. Użytkownicy openSUSE Leap 15.0, który został wydany 25 maja 2018 r. powinni uaktualnić do Leap 15.1 w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Obrazy systemu openSUSE dostępne są do pobrania z naszego portalu

openSUSE Leap

Dodaj komentarz