Pamac – graficzny oraz konsolowy menadżer pakietów Manjaro

Pamac to zaawansowane narzędzie umożliwiające zarządzanie oprogramowaniem za pomocą graficznego interfejsu lub pod konsolą.

Pamac jest zbudowany na podstawie biblioteki ALPM (Arch Linux Package Management), a jego graficzny interfejs jest zbudowany na podstawie biblioteki GTK, dlatego też Pamac możemy spotkać w środowiskach takich jak: XFCE, Gnome, Cinnamon, Mate, LXDE. Trwają prace nad stworzeniem interfejsu w oparciu o bibliotekę Qt – być może w niedalekiej przyszłości Pamac-a zobaczymy również domyślnie w wydaniach z Plasma oraz LXQt – i stanie się on standardowym menedżerem pakietów Manjaro.

GUI – graficzny interfejs

Pamac umożliwia wyszukiwanie pakietów (wg grup, stanu, repozytorium źródłowego), ich instalację oraz usuwanie. Aplet Pamac to program rezydujący w zasobniku systemowym, informuje o dostępności zaktualizowanych pakietów oraz pozwala w wygodny sposób przeprowadzać aktualizację.
Za pomocą Pamac możemy skonfigurować wiele aspektów działania menedżera pakietów, na przykład:

  • ustawić częstotliwość sprawdzania dostępności aktualizacji
  • wybrać najszybszy mirror i jego lokalizację
  • ustawić ilość wersji pakietów, które będą przechowywane w pamięci podręcznej na dysku (umożliwia to przeprowadzenie downgrade pakietu w rzadkich przypadkach, kiedy aktualizacja może powodować problemy)
  • włączyć obsługę AUR (Repozytorium Użytkowników Arch)

pamac cli, czyli pamac z linii komend

Od niedawna pamac posiada także możliwość pracy w terminalu tekstowym –  listę poleceń wraz z pomocą otrzymamy wpisując w konsoli:

pamac -h


$ pamac --help
Dostępne działania: pamac --version pamac --help,-h [działanie] pamac checkupdates [opcje] pamac search [opcje] <pakiet(ów)> pamac info [opcje] <pakiet(ów)> pamac list [opcje] <pakiet(ów)> pamac install [opcje] <pakiet(ów)> pamac reinstall [opcje] <pakiet(ów)> pamac build [opcje] <pakiet(ów)> pamac remove [opcje] <pakiet(ów)> pamac update,upgrade [opcje] <pakiet(ów)>

Aby dowiedzieć się więcej o konkretnym działaniu (akcji) wpisujemy:

pamac -h działanie

np.


$ pamac -h build
Buduj pakiety z AUR i instaluj wraz z zależnościami pamac build [opcje] <pakiet(ów)> opcje: --builddir : katalog budowania, jeśli katalog nie jest podany - zostanie użyty katalog z pamac.conf

Dodaj komentarz