PhotoFlare 1.5.6

Poręczny edytor grafiki PhotoFlare 1.5.6 po ostatnich poprawkach nadal jest poręcznym i prostym narzędziem. Niestety nadal też uważa, że jeden rdzeń CPU na operacje graficzne wystarczy każdemu.

PhotoFlare 1.5.6

Ujmująca łatwość z jaką można obsługiwać ten program na pewno przysporzy mu fanów. W szczególności fanów prostych czynności typu poprawienie kontrastu zdjęcia, jasności, wyostrzenia, usunięcia paprochów. Edytor jest bowiem skierowany głównie do tej grupy użytkowników i posługujących się formatami jpg, png, gif, tif, bmp. Gdy drażniącym faktem wyda się nam brak obsługi plików RAW należy sobie przypomnieć o powyższym.

Na obszarze czytelnego okna PhotoFlare zgromadzono zatem podstawowe czynności. Bez gmerania po setkach opcji w menu możemy zdjęcie wyostrzyć, zmiękczyć, przekonwertować do sepii bądź czarno-bieli, poprawić gammę, nasycenie, kontrast, jasność. Uda się nam też nałożyć tekst na obraz, jak też przeprowadzić proste funkcje typu usuwanie skaz czy rysowanie/rozmywanie pędzlem. W nowej wersji 1.5.6 poprawie uległo okno dialogowe służące zmianie wybarwienie zdjęcia, ulepszono też skalowanie obrazów o wyższej rozdzielczości.

Jednak męczącym szczegółem dla wielu osób będzie uparte wykorzystywanie przez program tylko jednego rdzenia do przeliczeń. Przy obrazach o mniejszej rozdzielczości (około 1280 pixeli) nie jest to tak widoczne, jak przy zdjęciach o wyższych parametrach. Ale program jest aktywnie rozwijany i kto wie, czy ta niedogodność niedługo nie zniknie.

PhotoFlare można pobrać ze strony projektu w kilku wariantach. Użytkownicy Ubuntu i Minta znajdą stosowną paczkę w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photoflare

Użytkownicy Arch Linuksa, Manjaro i pochodnych sięgają do zasobów repozytorium AUR:

yaourt -S photoflare 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz