Plasma 5.17 jak zawsze lepsza

Nie ma chyba użytkownika środowiska Plasma, który z niecierpliwością nie wypatruje nowej wersji wspomnianego rozwiązania. Aby nie budować niepotrzebnie napięcia, proszę – oto Plasma 5.17.

Plasma 5.17

Plasma 5.17

Plasma 5.17 to wydanie warte uwagi z kilku powodów. Pierwszy to taki, że to oczywiście najświeższe wcielenie koncepcji i pomysłów definiujących całość tego środowiska. Po raz kolejny pochylono się nad wydajnością i nie są to czcze przechwałki. I ostatni argument – kolejna Plasma 5.18 będzie w końcu wydaniem LTS. Zanim to jednak nastąpi czeka nas z pewnością seria wydań pośrednich oraz… oraz cała plejada nowości w obecnym wydaniu.

Deweloperzy po raz kolejny podjęli wysiłek odchudzenia całości i przyśpieszenia. Widać to w wielu komponentach systemu i ciężko uwierzyć, że takie kompleksowe rozwiązanie potrafi zadowolić się 400MB pamięci po starcie systemu (dystrybucja KDE Neon). A jednak. I to nie wszystko, co Plasma ma tym razem do zaoferowania.

Twórcy przepisali bowiem skrypty startowe ze skryptowego Basha do w pełni kompilowanych „starterów” napisanych w C++. Dzięki temu zyskano możliwość uruchamiania ich równolegle, co ewidentnie wpłynęło na szybkość. A użytkownicy mogą kontemplować niemal błyskawiczne przejście z ekranu startowego KDE (po zalogowaniu) do pełnego pulpitu Plasmy.

plasma

Nocne kolory

Zarezerwowane do tej pory dla użytkowników Waylanda ustawienia Nocne Kolory zostały aktywowane również pod Xorgiem (X11). Od teraz każdy może cieszyć się automatycznym ocieplaniem kolorów i zmianą jasności wraz z upływem godzin i zapadaniem zmierzchu.

Sesja pod Waylandem doczekała się z kolei implementacji skalowania HiDPI i to od razu z wykorzystaniem wartości ułamkowych. Umożliwiono również zmianę wymiarów górnej dekoracji okna, lub jak ktoś woli nagłówka okna GTK.

Po uruchomieniu środowiska zauważymy również mnóstwo innych przydatnych opcji, jak choćby tryb „Nie Przeszkadzać”. Wyłączy on wyświetlanie powiadomień na ekranie, a w przypadku lustrzanego podłączenia kilku monitorów aktywuje się automatycznie. Zmienił się również sposób informowania użytkownika o czekających na przeczytanie powiadomieniach. W prawym dolnym rogu ekranu zostanie wyświetlona gustowny dzwonek, zamiast jak do tej pory liczby w kółku.

plasma

Tapety z Unsplash

Pojawiło się całe mnóstwo drobnych ułatwień i ulepszeń. Dodatek sieci WiFi lepiej radzi sobie z obsługą sieci publicznych, w mikserze audio możemy ustalić maksymalną głośność poniżej 100%, menedżer zadań reaguje na środkowy przycisk – naciśnięcie go na aplikacji otworzy jej nową instancję. Gdy naciśniemy go na podglądzie okna – wskazana instancja zostanie zamknięta.

Launcher KRunner i menu Kickoff potrafią też konwertować ułamki na liczby całkowite (np. z ¼ metra potrafią zrobić 25 cm). W ustawieniach systemu możemy ustalić dynamiczną zmianę tapet w trybie Slideshow ( a nie losowym jak do tej pory). Automatycznym źródłem tapet może też być serwis Unsplash.

Nowe środowisko trafi do większości dystrybucji niebawem lub w zgodzie z cyklem wydawniczym. Jeżeli ktoś już teraz chce przetestować Plasmę 5.17, może wykorzystać do tego celu dystrybucję KDE Neon

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz