Po prostu MKVToolNix 35.0.0

Właśnie tylko tyle potrzebują użytkownicy aktywnie spędzający czas przy kontenerach MKV. Ulepszany z miesiąca na miesiąc MKVToolNix stał się naturalnym wyborem dla wielu osób i znacznie skraca czas podczas machinacji ze wspomnianym formatem.

MKVToolNix 35.0.0 – pozory mogą mylić

Tymczasem tradycja comiesięcznych wydań tego programu utrzymuje się od dłuższego czasu. Chociaż te wersje nie stawiają wszystkiego na głowie i liczba poprawek jest dość zachowawcza, to nie da się nie zauważyć tego, że z wersji na wersję rośnie lista nowych możliwości. Podobnie jest z MKVToolNix 35.0.0. Sam w sobie oferuje on użytkownikom kilka poprawek jakościowych i dwa rozwinięcia funkcjonalne. Ale patrząc w szerszym kontekście widać, że od początku roku autor wykonał tytaniczną pracę przy projekcie.

Ta wersja wprowadza następujące usprawnienia:

  • mkvmerge: JSON aktualizowany do wersji v12 z poprawnie zachowaną nazwą kodeka („Codec name” to codec_name),

  • MKVToolNix GUI: kolejka wsadowa: dodano nowy typ akcji wykonywanej po zakończeniu procesu konwersji wideo – usuwanie plików źródłowych. Domyślnie ta funkcja jest wyłączona.

I chociaż powyższe może nie zachwycać, wystarczy prześledzić od początku roku listę nowości jaką otrzymaliśmy pod szyldem tego projektu. Poprawiony edytor rozdziałów, ulepszony zapis ścieżek audio, więcej dokładniejszych informacje na temat klipów, itp. Lista możliwości MKVToolNix jest naprawdę przebogata.

Program od jakiegoś czasu dostępny jest w uniwersalnej paczce AppImage. W tej formie uruchomimy go na niemal dowolnej dystrybucji. Tradycjonaliści znajdą w dziale Download powyższego projektu gotowe paczki dla niemal dowolnej dystrybucji. Na przykład, aby zainstalować konwerter pod Ubuntu lub Mintem należy:

wget -q -O - https://www.bunkus.org/gpg-pub-moritzbunkus.txt | sudo apt-key add -
sudo sh -c "echo 'deb http://www.bunkus.org/ubuntu/ $(lsb_release -cs) main ' >> /etc/apt/sources.list"
sudo apt-get update
sudo apt-get install mkvtoolnix-gui

Choć wygląda to dramatycznie, jest to zwykłe dodanie repozytoriów do systemu. Niestety, autor nie prowadzi PPA, stąd konieczność dodania ich w taki sposób. UWAGA – użytkownicy Minta robią to co powyżej, jednak zamiast $(lsb_release -cs) wpisują bionic (dla Minta 19.xx) lub xenial (dla Minta 18.xx).

W przypadku Arch Linux i Manjaro jak zwykle idziemy na skróty:

sudo pacman -Suy mkvtoolnix-gui
 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz