Popraw swojego Debiana – wersja 9.6

Niecałe 4 miesiące po poprawkach jakie zawarto w Debianie 9.5, twórcy tej dystrybucji gorąco zachęcają nas do kolejnej aktualizacji. Jak można się było spodziewać, tym razem jest to Debian 9.6.

Jak mówi staropolskie porzekadło „kto pakiety aktualizuje, tego zimą lód nie skuje”, utrzymanie systemu w aktualnej wersji to rzecz niebagatelna. Nie tylko dla naszego samopoczucia i przeświadczenia o byciu w forpoczcie cywilizacji. Po prostu jeżeli Debian jest dystrybucją naszego życia, to zwykle z jakiegoś powodu. I raczej są to powody jak nie biznesowe, to zakrawające na profesjonalne wykorzystanie tego systemu na serwerach i w ramach wrażliwych usług naszej infrastruktury. Nie muszę chyba nikogo uświadamiać, jakim ważnym elementem takiej układanki są poprawki pakietów, w tym poprawki bezpieczeństwa.

A takich atrakcji w Debianie 9.6 nie brakuje. Zaktualizowano niemal 270 paczek (np. Chromium, FFmpeg, OpenJDK, kernel, VLC, Blender, CUPS, itp.), poprawiono bezpieczeństwo wielu z nich, zlikwidowano poważne usterki. Niemniej należy pamiętać, że to jest nadal „stary” Debian 9 Stretch. Tylko wzbogacony o doświadczenia i odkrycia ostatnich miesięcy. Ich listę można prześledzić na tej stronie.

Tym samym aktualizacja w obrębie serii 9.xx jest niemal bezbolesna. Nie ma też powodów, aby kasować poprzednie obrazy instalacyjne. Aczkolwiek zostały one i tak zaktualizowane. Jeżeli ktoś planuje postawić system od zera – to proszę bardzo.  

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz