Powietrza, powietrza czyli Xfce 4.14 Pre1

Jeżeli w waszej okolicy rozległ się głuchy łomot, to właśnie kilku użytkowników środowiska Xfce spadło z krzeseł po przeczytaniu tytułowej zapowiedzi. Tak, tak – po niemal 4 lata od poprzedniego wydania w końcu deweloperzy zaczęli głośno mówić o wersji 4.14. Te rozmowy przybrały nawet formę Xfce 4.14 Pre1. Jak przystało na Pre-Release 1 i cztery lata prac, jest mnóstwo ekscytujących i przełomowych nowości. Wśród nich również te dotyczące określonego terminu wydania wersji stabilnej.

Xfce 4.8 w 2011 roku

Chyba każdy kto śledzi rozwój tego środowiska, wie o co przez ten czas walczono. Na pierwszy plan wysunęła się tutaj kwestie przepisanie całości do GTK+3, porzucenie technologi porzuconych przez GTK+3, dopisanie obsługi technologii zaprezentowanych przez GTK+3 a także uwspółcześnienie renderowania pulpitu, uwzględnienie profili kolorystycznych oraz wiele, wiele innych nie mniej ważnych.

Jak przedsmak wyjątkowo pasjonującej i finalnej listy zmian 4.14 podawane są następujące ciekawostki które pojawiły się w tym środowisku ostatnimi czasy:

  • xfce4-session z poprawioną sesją FailSafeSession, unormowane wczytywanie komponentów startowych (według priorytetu, a nie równolegle jak do tej pory), usunięty został splash screen, dodano możliwość wywoływania skryptów podczas logowania/wylogowania, itp.,

    Xfce 4.14 i uwspółcześniona obsługa monitorów

  • menedżer okien xfwm4 domyślnie rysujący zawartość ekranu przy użyciu GLX, lepiej obsługujący przerwania pionowe i z wsparciem dla HiDPI. Pojawi się też nowy domyślne temat graficzny,

  • xfce4-settings z obsługą colord, poprawiono preferencje wyświetlania,

  • xfce4-panel poprawnie obsługuje transparentne tła,

  • oraz wiele innych niespodzianek

Już sam fakt, że rozmawiamy o Xfce 4.14 gwarantuje sporą dawką adrenaliny. A tu jeszcze deweloperzy chcą poczekać z upublicznieniem pełnej listy zmian aż do wersji stabilnej. Ten klasyczny czteroletni suspens dopełni się zapewne w okolicach sierpnia – września 2019 roku. Wydanie Pre 2 jest przewidziane bowiem na 30 czerwca, następnie zobaczy Pre 3.

Xfce i obsługa profili ICC

Jeżeli ktoś nie może się doczekać, to wersje staging paczek znajdują się w PPA pod tym adresem. Teoretycznie – możemy nim zaktualizować posiadaną wersję Xubuntu 18.04, ale bardziej na czasie wydaje się lista i wersja paczek dla Ubuntu 19.04.

Miłośników form oczywistych nie trzeba zachęcać i przekonywać do trzymania ręki na pulsie nadchodzącego Xfce 4.14. Dla wielu osób nowe formuły środowisk graficznych stały się nie do zaakceptowania z różnych względów. Dla nich Xfce stało się gwarantem utrzymania standardowej obsługi, nieprzekombinowanej i w miarę zgodnej z oczekiwaniami. I dla sporej liczby użytkowników jest to argument wystarczający. 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz