Qimgv 0.7.3 i obrazy w komputerze

Zapewne wielu osobom umknął fakt istnienia przeglądarki grafiki Qimgv. To zupełnie zrozumiałe. W natłoku projektów OpenSource podobnego przeznaczenia, jeden w tę czy w tamtą stronę nie robi większej różnicy. Ale jeżeli stawiamy na zwinność, sprawność i jakość – to Qimgv może stać się naszym najlepszym przyjacielem.

Qimgv 0.7.3

Ten z pozoru niepozorny program robi to, czego oczekujemy od niego a autor deklaruje. Wyświetla oczywiście grafikę. A dzięki bibliotekom libmpv nawet i wideo. Ale to nadal nic nadzwyczajnego, prawda?

Cały urok Qimgv kryje się w jego poręczności. Po pierwszym uruchomieniu może nas przestraszyć tryb pełnego ekranu, ale wystarczy ruch myszką (lub klawisz ESC) aby zapanować nad sytuacją. Sugestywna ikonka strzałki umożliwi wskazanie naszego katalogu ze zdjęciami, a potem… A potem pozostaje zapoznanie się z ustawieniami i skrótami klawiszowymi – w celu jeszcze większej miodności pracy.

Co ciekawe, znajdziemy tam (w Ustawieniach) również zakładkę Skrypty – co sugeruje, że program radzi sobie z uruchamianiem naszych „akcji” na wybranym zdjęciu (konwersja, zamiana wymiarów, itp.).

W wersji 0.7.3 autor postarał się o:

  • [FolderView] obsługa skalowania,

  • [FolderView] możliwość włączenia/wyłączenia nazw plików,

  • [FolderView] wyśrodkowana siatka miniatur,

  • poprawki w ikonach, warianty HiDPI,

  • optymalizacja uruchamiania,

  • poprawki w interfejsie programu,

Co ciekawe, na przyszłość doskonale zapowiada się obsługa plików RAW. Na razie nie została ona domyślnie włączona (z racji „zewnętrznego” charakteru qtraw).

Aby przetestować ten projekt, w przypadku Ubuntu 18.04/18.10 i Minta 19.xx konieczne będzie dodanie do systemu repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install qimgv

W Arch Linuksie i Manjaro posiłkujemy się poleceniem:

yaourt -S qimgv-git

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz