Qt Design Studio 1.2 by wespół w zespół

Pomimo XXI wieku, programiści i projektanci wydają się być nadal uwięzieni na samym szczycie mitycznej wieży Babel. Jedni nie rozumieją drugich i na odwrót. Niezależnie, ile godzin poświęcą na dyskusje i spotkania, to zawsze wynikiem jest pewna skończona liczba niedomówień. A oczywistymi ofiarami tego są oczywiście zwykli użytkownicy, którzy muszą zmagać się z wydumaną koncepcją UI lub pracą w programie zaprzeczającym standardom wygody. Dlatego zespół stojący za Qt postanowił stworzyć kilka narzędzi. Jak np. takie Qt Design Studio 1.2.

Qt Design Studio 1.2

Trudno dyskutować z popularnością bibliotek Qt. Niezależnie od tego jak bardzo uwielbiamy GTK, to rozwój Qt jest bardziej przewidywalny, planowy i zdroworozsądkowy. Jeżeli dołożymy do tego świetną wydajność, multiplatformowość i bogactwo wsparcia jakie otrzymujemy od zespołu stojącego za tym rozwiązaniem, to w wielu przypadkach wybór jest oczywisty. Wybór ten ułatwiają też stosowne narzędzia, jak choćby Qt Design Studio.

Ten program może być częścią większej całości zorganizowanej pod nazwą Qt Creator. Ale jest też samodzielnym rozwiązaniem, które z powodzeniem ułatwi pracę programistom i projektantom. Wygoda tego typu rozwiązań jest oczywista. Projektowanie programu może przebiegać dwutorowo z punktem wspólnym właśnie w Qt Design Studio. Edytor zadba o to, aby na ścieżce tego rozwoju nie było zbyt wiele nieoczywistych odnóg i niejasności. Każdy z twórców widzi i otrzymuje to, co jest dla niego podstawą pracy. Innymi słowy, projektant tworzy, planuje, importuje elementy stanowiące UI programu, programista widzi wynik w postaci QML. I obydwaj są zadowoleni.

Qt Design Studio 1.2 wprowadza dodatkowe narzędzia ułatwiające import prac z programów Sketch i Adobe. Ten element jest jednak zarezerwowany dla komercyjnych odbiorców. Tak, dokładnie – Qt Design Studio występuje w dwóch wersjach – płatnej i Community Edition – bezpłatnej. Z kolei efektowne i rozbudowane tworzenie gradientów w 1.2 możemy przetestować w obydwu wydaniach.

[embedded content]

Aby zapoznać się z programem najlepiej sięgnąć po wersję Community spod tego adresu. Instalator .run pobieramy i uruchamiamy a następnie postępujemy według wskazówek i odpowiadamy na pytania.

wget https://download.qt.io/official_releases/qtdesignstudio/1.2.0/qt-designstudio-linux-x86_64-1.2.0-community.run -O qtdesignstudio12.run
chmod +x qtdesignstudio12.run
sudo ./qtdesignstudio12.run

Możemy też pobrać wersję demonstracyjną z pełną paletą funkcji. Wymaga to zarejestrowania i świadomości o czasowym charakterze tego sposobu.
 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz