RawTherapee 5.8 utrzymuje rytm

Nie było prezentu na gwiazdkę, jest prezent na… na początek lutego. Tak oto bowiem doczekaliśmy się najnowszego wydania edytora plików RAW RawTherapee 5.8. Co odróżnia tę wersję od poprzedniej? Złośliwi powiedzą, że wszystko, ale tego „wszystkiego” będziemy musieli szukać pod maską i w ogromie usuniętych usterek. Z zewnątrz program wygląda jak RawTherapee jakiego znamy.

rawtherapee

RawTherapee 5.8

Błysk, szybkość, skupienie. Tak można streścić uruchomienie i próbę pracy w tym edytorze. Nie na darmo program jakiś czas temu zyskał miano najszybszego edytora plików RAW pod Linuksem (i nie tylko). Wszystko wydaje się być wybornie zoptymalizowane. Od tworzenia miniatur, przez otwieranie zdjęć aż po machinacje i nakładanie efektów czy filtrów graficznych. Zaakceptowaną formę zdjęcia odsyłamy do kolejki wsadowej i już się o nic więcej nie martwimy. Przechodzimy do kolejnych prac. I dalej.

Program pomimo nabywania kolejnych zaawansowanych algorytmów przetwarzania obrazu nie zwolnił ani na milisekundę. Z drugiej strony, w wydaniu 5.8 aż tak bardzo tych nowych algorytmów nie znajdziemy, gdyż zmiany obejmują przede wszystkim:

  • automatyczne odzyskiwanie detali straconych w wyniku niedoskonałości optyki (dyfrakcja). Raw -> Capture Sharpening zaraz po demozaikowaniu kadru próbuje wyostrzyć obraz (i bez efektu halo) poprawia regiony, których ostrość pozostawia do życzenia. W połączeniu z Wyostrzaniem po wymiarowaniu pozwala to na uzyskanie detali nowej jakości,

  • wsparcie dla CR3. RawTherapee obsługuje nowe pliki z Canona, chociaż metadanych jeszcze nie zobaczymy. W przypadku posiadania profilu ICC lub DCP, należy wskazać jego położenie (Karta Kolor > ICM > Profil wejściowy > Własny),

    Znajdź, otaguj, obrób, wyeksportuj

  • całe mnóstwo usprawnień, optymalizacji i naprawionych błędów. Wsparcie dla wielu nowych modeli aparatów, poprawiona współpraca z istniejącymi (dokładniejsze profile barwne, kadrowanie, balanse bieli, itp.).

Powyższe trzy składowe nowych mocy RawTherapee ucieszą i miłośników nowy filtrów graficznych (wyostrzanie RAW), posiadaczy nowszych konstrukcji (obsługa najnowszego formatu Canon CR3). A wszystkim pozostałym udzieli się entuzjazm wywołany jeszcze zwinniejszą formą programu udoskonalonego licznymi optymalizacjami.

Użytkownicy Ubuntu 18.04/19.04 i Minta 19.xx znajdą program w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install rawtherapee

Uwaga – może być konieczne wcześniejsze usunięcie paczki rawtherapee-unstable (wersji deweloperskiej z tego samego repozytorium).

Dla Arch Linuksa i Manjaro program pojawi się w głównym repozytorium już wkrótce.

sudo pacman -Suy rawtherapee 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz