Sąsiad potrafi – ROSA R11

Podczas gdy od czasu do czasu ekscytujemy się nowymi „kapitalistycznymi linuksami”, tuż za miedzą wolne bastiony zwolenników OpenSource toczą nierówną walkę o zdobycie przyczółków. Prawdę mówiąc, nikt nie wie jak to jest naprawdę. Ów sąsiad zza miedzy ma w pogardzie kapitalizmy jakim się zachłysnęliśmy. Co nie wyklucza konsumpcjonizmu. Czy to dobry klimat dla tworzenia niezależnej dystrybucji Linuksa? Firma stojąca za ROSA Linux udowadnia, że czemu nie.

ROSA R11 Plasma

Linux ROSA to spadkobierca i kontynuator koncepcji do której wiele lat temu wciągnęła użytkowników Mandriva. Uściślając, od 2010 roku pozwala na łatwe i przyjemne korzystanie z uroków wolnego oprogramowania. A to za sprawą ukłonowi w stronę zwykłego użytkownika i odpowiedniemu rozłożeniu nakładu prac pomiędzy wersjami ROSA Fresh (pulpit dla zwykłego odbiorcy) i całej rodzinie produktów skierowanych dla biznesu i serwerowni (certyfikowany ROSA Kobalt, ROSA Virtualization, ROSA Enterprise Desktop, itp.).

Tak więc po niemal roku (ROSA R10 wydana w grudniu 2017) otrzymaliśmy do rąk nowe wydanie tej zgrabnie poskładanej dystrybucji. Czym się wyróżnia ROSA R11 Fresh? To przede wszystkim aktualizacja w obrębie kernela 4.15, który napędza tę wersję. Ułatwiono instalację systemu na urządzeniach SSD M.2 oraz NVME. W instalatorze dodano wsparcie dla systemu plików FfFS. System poprawnie orientuje się w środowiska wirtualizowanych i stosuje odpowiednie rozwiązania stosu graficznego. Tworzony podczas instalacji initrd jest bardziej uniwersalny i nie tak ściśle związany z naszym sprzętem. Użytkownicy skanerów Epson otrzymali do rąk ułatwienia podczas instalacji sterowników i ogólnej obsługi. Dystrybucja oferuje również Btrfs z kompresją zstd.

ROSA R11 Xfce

Pozostałe zaktualizowane komponenty to Glibc 2.24. Qt 5.11.2, GTK+ 3.22, MESA 18.3.4, LLVM 6, GCC 5. Jeżeli spojrzeć na świeżość oprogramowania w repozytoriach, to znajdziemy tam Firefoksa 65.0.2, Chromium 72.0.3626.121, LibreOffice 6.0.7, RawTherapee 5.5, Darktable 2.4.4, digiKam 5.9.0. Jest zatem całkiem na bieżąco. Menedżer pakietów to nadal i oczywiście urpmi.

Wersja Fresh występuje w czterech podstawowych wersjach. Dla ułatwienia instalacji wydano bowiem obrazy zawierające środowiska KDE 4, Plasma 5, Xfce oraz LXQt.

Wszystkie obrazy znajdziemy pod tym adresem

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz