Spójrz, jaka solidna Mageia 7

Mageia – nie sposób pisać o kontynuatorach i spadkobiercach koncepcji Mandrake i Mandriva bez wspomnienia o niej w zestawieniu. Ta solidna i przyjazna początkującemu użytkownikowi dystrybucja właśnie doczekała się wydania opatrzonego numerem 7. Jak na solidną dystrybucję przystało, również i tym razem postarano się o to, aby ułatwić życie początkującym, dać poczucie swobody amatorom i zadowolić wybredne gusta profesjonalistów.

Mageia 7

Mageia 7 to następca serii 6.xx która jest z nami już od dwóch lat. Jak można słusznie przypuszczać, nowe wydanie zawiera odświeżony zestaw oprogramowania. Ale nie tylko. Doczekaliśmy się też bowiem znacznych postępów na polu obsługi ARM. Ale po kolei.

Tytułowe wydanie dostępne jest w trzech wersjach. Obrazy instalacyjny (oraz Live) ze środowiskami KDE Plasma 5.15.4, GNOME 3.32 oraz Xfce 4.14 Pre z pewnością ułatwią instalację systemu. Wspomniane środowiska działają pod kontrolą kernela 5.1.14, stosu graficznego Mesa 19.1 a całość okraszona jest menedżerem pakietów DNF 4.2.6 ze wsparciem kompresji zchunk dla metadanych. Dane w repozytoriach zostały wzbogacone o informacje AppStream, a użytkownicy mogą przebierać w oprogramowaniu zorganizowanym w Core (OpenSource), Nonfree (programy bezpłatne ale zamknięte), Tainted (bezpłatne ale mogące naruszać patenty w niektórych krajach). Co ciekawe – w trosce o zasoby naszego komputera, podczas logowania mamy do wyboru domyślną sesję środowiska jak również minimalistyczne IceWM.

Mageia 7 urzeknie nas również przeprojektowanym ekranem powitalnym. Za jego pomocą błyskawicznie zainstalujemy najpopularniejsze oprogramowanie, aktywujemy repozytoria, kodeki, itp. W komplecie odnajdziemy również takie pozycje obowiązkowe jak Mozilla Firefox 67, Chromium 73, LibreOffice 6.2.3.

Wspomniana rewolucja w zakresie współpracy z ARM zawiera się w rozbudowanej obsłudze ARM v7 oraz dodania wsparcia dla Aarch64. Wspomniane architektury doczekały się paczek z Core i więcej.

Mageia 7 może się podobać. Dystrybucja jest poskładana ambitnie, z własnymi narzędziami ułatwiającymi administrowanie naszym komputerem. Po przesiadce będziemy potrzebowali chwili i drugiego oddechu aby odnaleźć się w realiach tego systemu (głównie repozytoria i paczki). Ale w zamian zyskamy solidną stabilność, zaangażowaną społeczność a w sytuacjach podbramkowych będziemy mogli wesprzeć się dokumentacją projektu.

Aby przetestować dystrybucję należy pobrać obraz iso z tego miejsca

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz