Tysiące drobiazgów pod maską Shotcut 19.06

Shotcut to niekwestionowany i samozwańczy zwycięzca w kategorii „najczęściej aktualizowany projekt” pośród edytorów wideo. Nawet gdy częstotliwość jego wydań spadła do jednego na dwa miesiące, to nadal jest to projekt, który z atencją wsłuchuje się w głos społeczności.

Shotcut 19.06

Nie inaczej jest i tym razem, gdyż Shotcut 19.06 jest sumą tak licznych i tak błahych poprawek, że wydaje się być dziełem osób cierpiących na manię natręctw. Usunięto tak wiele drobnych błędów i pochylono się nad takimi drobiazgami, że mistrzowie baroku sami składają ręce do braw.

Na pierwsze ogień idą zmiany w sposobie zapisu projektów. Wprowadzono w nich rozliczne ujednolicenia (np. kropka dla wartości dziesiętnych) i ulepszono przenoszenie dzieł pomiędzy przeróżnymi systemami operacyjnymi.

Na osi czasu i dla klatek kluczowych wprowadzono domyślny interwał 5 sekund, co poprawiło czytelność. Zreorganizowano niektóre filtry i ich nazwy. Zmieniono maksymalne wartości dla wielu narzędzi i filtrów. Eksport wyświetla pasek postępu.

Dodano kilka odmian rozmywania zawartości, dzięki czemu możemy wybrać taki, który nie generuje czarnych krawędzi dla naszych klipów – Blur: Exponential (fast), Blur: Low Pass (fast), Blur: Gaussian (slow).

Poprzednie wersje miały problemy z wyświetlaniem ikon na wyświetlaczach HiDPI. Ten stan rzeczy też uległ poprawie. Również sami możemy łatwo dostosować narzędziówkę do swoich potrzeb za pomocą dwóch pozycji w menu: Show Text Under Icons (default on), Show Small Icons (default off). Zauważymy też nową ikonę Jobs (Zadania) na głównym panelu.

Filtry wykorzystujące HTML doczekały się obsługi kanału alfa (przeźroczystość). Poprawiono kadrowanie obrazu i dodano kilka możliwych kształtów. To wszystko dzięki wspomnianej obsłudze przeźroczystości.

Osoby czekające na nowe filtry też się doczekały: Reduce Noise: HQDN3D, Noise: Fast video, Noise: Keyframes video.

Do kompletu pojawiło się kilka dodatkowych przycisków regulujących dodawanie klatek kluczowych, kilka skrót klawiszowych ułatwiających ukrywanie paneli (ctrl + 0-9) czy poziom przybliżenia w klatkach kluczowych (alt 0/+/-).

Shotcut występuje chyba w każdej możliwej uniwersalnej wersji dla Linuksa. Z działu Download projektu możemy pobrać zarówno paczkę AppImage, jak dowiedzieć się jak zainstalować program opakowany w Snap lub Flatpak.
 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz