Ubuntu 14.04 Trusty Tahr podłączony pod ESM

W całej naszej beztrosce korzystania z systemów operacyjnych często zapominamy, jak one potrafią szybko przemijać. I właśnie do takiego momentu w swojej historii zbliża się Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr. Odejdzie on w chwale i splendorze, akcentując swoje ostatnie chwile feriami kwietnych barw wybuchających pod jego stopami.

Personifikacja Trusty Tahr

Wszyscy pamiętamy pamiętny rok 2014, kiedy to w kwietniu zaprezentowano finalne wydanie nowej wersji Ubuntu 14.04 LTS. Ale czy ktoś pamięta jeszcze kernel 3.13, Unity 7 i inne komponenty tego systemu które są już daleką przeszłością? Otóż to. Postępu się nie zatrzyma.

Dlatego po pięciu latach wspaniałej przygody wszyscy użytkownicy Ubuntu 14.04 są proszeni o wzmożoną czujność. A nawet gotowość do przejścia na najnowsze wydanie LTS (Ubuntu 18.04 LTS).

Jeżeli ktoś z przyczyn biznesowych jest uzależniony (przynajmniej przez jakiś czas) od 14.04, to Canonical wyciągnie do niego pomocną dłoń. Trusty Tahr umrze w kwietniu 2019 roku, ale emanacja jego jestestwa pozostawiona na serwerach lub deskoptach będzie wspierana w ramach ESM.

Extended Security Maintenance został zaprezentowany po raz pierwszy dla Ubuntu 12.04 i jest programem umożliwiającym aktualizowanie systemu o krytyczne poprawki bezpieczeństwa. Nawet pomimo oficjalnej „śmierci” dystrybucji. W ten sposób każdy kto zdecyduje się na ten komercyjny (ESM) model wsparcia, może spokojnie przygotować swoją infrastrukturę do wdrożenia nowego Ubuntu. Nie jest do końca określony termin takiego wsparcia. Zapewne poprawki będą wydawana, dopóki zainteresowane osoby będą opłacały subskrypcję.

Tak czy owak, bywaj Trusty 14.04. Te pięć lat minęło nie wiadomo kiedy. Choć pewnie większość użytkowników dokonała przesiadki zaraz po premierze Ubuntu 16.04 LTS. 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz