Ubuntu LTS z aktualnymi sterownikami od NVIDII

Użytkownicy kart graficznych spod sztandaru NVIDII wiedzą jak jest. Jeżeli mamy dużo szczęścia to otwarty sterownik Nouveau sprawia nam nieznaczne problemy i ogranicza możliwości posiadanej karty graficznej jedynie o 20% – 40%. W większości jednak przypadków jedynym słusznym rozwiązaniem jest zainstalowanie zamkniętych sterowników od producenta. Szczęściem w nieszczęściu (zamknięte sterowniki) jest to, że działają one wybornie. W przeciwieństwie do procesu instalacji ich najnowszej wersji w naszym systemie.

W Ubuntu i w całej rodzinie systemów wywodzących się od niego i tak mamy całkiem ułatwione zadanie. W Źródłach Oprogramowania możemy aktywować zamknięte sterowniki NVIDII i po ponownym uruchomieniu systemu cieszyć się pełnym wykorzystaniem mocy naszego GPU. Niemniej, sterowniki są włączone do danego wydania i takimi pozostają już na cały okres życia dystrybucji. W przypadku LTS oznacza to 5 lat bez aktualizacji sterowników. Dlatego do życia została powołana inicjatywa PPA Graphics Drivers. To nieco poprawiło sytuację, wystarczyło tylko dodać PPA do systemu i odnaleźć się w gąszczu wersji sterowników. Jednak prawdziwy przełom dokonał się dopiero teraz.

W odpowiedzi na zgłoszenie błędu, Canonical podjęło decyzję o umieszczeniu zamkniętych sterowników NVIDII w kanale aktualizacji Stable Release Update (SRU, sic!). Oznacza to ni mniej ni więcej, że aktualizacja sterowników odbędzie wraz z aktualizacją innych kluczowych programów użytkowych lub poprawek bezpieczeństwa. Koniec z dodawaniem zewnętrznych repozytoriów, koniec z własnoręczną kompilacją.

Z dogodności tej skorzystają przede wszystkim użytkownicy wydań „długodystansowych” LTS. Stosowne zmiany powinny już pojawić się w Ubuntu 18.04 LTS, trwają prace zaimplementowania ich do Ubuntu 16.04 LTS. I przyszłych wydań. Co więcej, zmiany te dotkną również użytkowników dystrybucji pochodnych, czyli Linux Mint, Zorin, itp.

Aby cieszyć się z automatyki należy wykonać niezbędne minimum prac administracyjnych. Czyli w Źródłach Oprogramowania upewniamy się, że mamy aktywowany sterowniki NVIDIA driver metapackage z odpowiednią dla nas wersją. 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz