Vivaldi 2.4 gra tak jak lubisz

Społecznościowy sukces (lub też akceptacja) przeglądarki Vivaldi to rzecz niezaprzeczalna. Wśród wysypu produktów wykorzystujących kod Chromium a przede wszystkim silnik Blink, tytułowa przeglądarka to prawdziwy ewenement. A to za sprawą niebagatelnych możliwości dostrojenia jej według własnych upodobań. Wystarczy spojrzeć na najnowsze dzieło – Vivaldi 2.4.

Vivaldi 2.4

W tej odsłonie tej przeglądarki zobaczymy kolejne ukłony w stronę użytkownika. Jeszcze łatwiejsze stanie się dostosowanie interfejsu do swoich potrzeby – wystarczy trzymać klawisz Shift i przenosić przyciski według własnego upodobania. Dotyczy się to głównie ikon nawigacji po stronie, rozszerzenia, itp. Gdybyśmy się zagalopowali, w menu Vivaldiego znajduje się stosowny przycisk przywracający domyślny wygląd. Kolejną ciekawostką są karty w kartach. Wystarczy zaznaczyć interesujące nas karty trzymając klawisz Shift i klikając na nich. Następnie z menu kontekstowego wybieramy grupowanie i od razu robi się luźniej na pasku kart. To nie jedyna akcja jaką można przeprowadzić na grupie kart – we wspomnianym menu znajdziemy również dodawanie do zakładek, itp. Ciekawostką są też „szybkie komendy”, które możemy aktywować klawiszem F2. Tym razem będziemy mogli używać pojawiającego się okna jako… Kalkulatora. Niektóre osoby ucieszy możliwość tworzenia profili użytkowników i łatwy dostęp do nich (prawa góra strona okna). W profilach zapisywane będą ciasteczka, hasła, linki i inne. Wszystko w rytmie synchronizacji oferowanej przez twórców.

  • Nowość: samodzielne układanie paska narzędziowego,

  • Nowość: profile i zarządzanie nimi,

  • Nowość: dodanie menu kontekstowego dla folderów z odnośnikami,

  • Nowość: opcja tworzenia odnośników z zaznaczonych kart (i z poziomu szybkich komend),

  • Nowość: prosty kalkulator pod F2 (szybka komenda),

  • Nowość: dwuklik zmieniający nazwę stosu kart,

  • Nowość: opcja wyszukiwania w tle karty,

  • Nowość: synchronizacja – możliwość zapisu układu paska odnośników,

  • Nowość: możliwość blokowania tworzenia stosu kart w określonych przypadkach Drag&Drop,

Przeglądarkę w wersji dla Linuksa możemy pobrać w postaci paczek rpm i deb. Może nie jest to metoda aż tak wygodna jak instalacja z repozytorium, dlatego… Dlatego w przypadku Ubuntu 18.04, Minta 19.xx i pochodnych możemy wykonać coś takiego:

wget -qO- http://repo.vivaldi.com/stable/linux_signing_key.pub | sudo apt-key add -
sudo add-apt-repository "deb [arch=i386,amd64] http://repo.vivaldi.com/stable/deb/ stable main"
sudo apt-get update
sudo apt-get install vivaldi-stable

Użytkownicy Arch Linuka i Manjaro ponownie zaglądają do AUR:

yaourt -S vivaldi 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz