Z Linux Mint 19 do 19.2 dla asekurantów

Wszyscy pamiętamy z przeszłości, ile rzeczy może pójść nie tak podczas pełnej aktualizacji systemu do nowej wersji. Tymczasem do Linux Mint 19.2 wiedzie prosta i niewyboista droga. Wystarczy posiadać zainstalowany już wcześniej Linux Mint 19 lub 19.1 i podążać za instrukcjami za ekranie. Gdyby ktoś jednak nie dowierzał, to proszę bardzo.

Mint 19.2 Cinnamon

Proces podniesienia wersji do Linux Mint 19.2 jest ułatwiony z dwóch powodów. To system, którego bazą nadal jest Ubuntu 18.04 LTS, tak jak i dla 19 i 19.1. Po drugie, autorzy zadbali, aby kliknięcie kilku przycisków nie sprowadziło nikogo na manowce technicznych niedomówień. Całość prezentuje się bowiem w następujący sposób:

Stwórz snapshot systemu

Jest to krok opcjonalny, ale zalecany. Wystarczy wykorzystać zainstalowane narzędzie Timeshift i podążać za wskazówkami. Dzięki temu w razie niepowodzenia będziemy mogli przywrócić działającą wersję systemu.

Przygotuj się do aktualizacji

Zablokujmy wygaszacz ekranu w Ustawienia Systemowe -> Wygaszacz Ekranu. Jeżeli posiadamy zainstalowane dodatki Cinnamona (aplety, desklety, rozszerzenia, tematy), zaktualizuj je poprzez Ustawienia Systemowe -> Motywy -> Dodaj/Usuń.

Opcja aktualizacji do 19.2

Wykonaj aktualizację

Nie uwierzycie, ale ten krok naprawdę polega na uruchomieniu Menedżera Aktualizacji, odświeżeniu listy pakietów (przycisk Odśwież) i zainstalowaniu proponowanych zmian dla minutupdate i mint-upgrade-info. Następnie wybieramy opcję Edycja -> Zaktualizuj do Linux Mint 19.2 Tina.

Kolejno wystarczy ponownie podążać za instrukcjami na ekranie, a gdy zostaniemy zapytani o to, czy niektóre pliki konfiguracyjne zatrzymać czy zastąpić nowymi – wybieramy zastąpienie.

Dodanie niektórych paczek (dla użytkowników Linux Mint 19

Jeżeli posiadamy Linux Mint w wersji 19, to musimy nadgonić pewne zaległości w paczkach, które zostały wprowadzone w 19.1. Musimy wykonać:

apt install p7zip-full xul-ext-lightning

Jeżeli używamy Cinnamona, spokojnie możemy też wyrzucić niepotrzebne już „wspomagacze” dla wygaszacza ekranu.

apt remove --purge xscreensaver-data xscreensaver-data-extra xscreensaver-gl xscreensaver-gl-extra cinnamon-screensaver-webkit-plugin cinnamon-screensaver-x-plugin

Krok za krokiem do 19.2

Teraz tylko restart

Restartujemy komputer. Jeżeli wszystko poszło gładko, za kilka chwil ujrzymy nasz lśniący nowością pulpit Linux Mint 19.2.

Aczkolwiek, niekiedy możemy znaleźć się w sytuacji kiedy…

Przypadek pierwszy. Aktualizacja nie jest dostępna. Wtedy należy sprawdzić, czy mamy zainstalowane najnowsze wersje mintupdate i mint-upgrade-info, a następnie ponownie uruchomić Menedżera Aktualizacji. Jeśli najnowsze wersje nie są jeszcze dostępne w kopiach lustrzanych, należy przełączyć się na domyślne repozytoria.

Przypadek drugi. Zdarza się to rzadko, ale jeśli kiedykolwiek zostaniemy zablokowani i nie możemy się zalogować ponownie, to przechodzimy do konsoli za pomocą CTRL + ALT + F1, logujemy się i wpisujemy killall cinnamon-screensaver (lub killall mate-screensaver w MATE) . Używamy CTRL + ALT + F7 lub CTRL + ALT + F8, aby wrócić do sesji. 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz