Zapomniany XnConvert 1.80

Nie ma chyba osoby która nie żywi szacunku i podziwu do multiplatformowej przeglądarki grafiki XnView MP. Ceną sukcesu wspomnianej jest jednak zapomnienie na jakie zostały skazane inne projekty tego samego autora. Bo kto by zawracał sobie głowę XnConvert 1.80, który jest samodzielną formą modułu obróbki wsadowej z XnView MP.

XnConvert 1.80

Tak można tłumaczyć fakt, że wydane w marcu XnConvert 1.80 przeszedł bez większego echa. Być może wpływ na to miała również lista zmian, która do najobszerniejszych nie należy. Lecz osoby które stają przed problemem przekonwertowania ogromnej ilości zdjęć z jednoczesnym nałożeniem filtrów graficznych powinny być świadome, jaki potencjał drzemie w tytułowym programie. Jeżeli nie zamierzamy uszczuplać naszego dysku o miejsce konieczne na pełnowymiarową przeglądarkę XnView MP, to XnConvert jest dla nas.

Sam program można streścić w jednym zdaniu: Przeciągnij zdjęcia, wybierz filtry, ustaw parametry i uruchom przetwarzanie. Założeniem programu była właśnie wspomniana prostota i autorowi udało się osiągnąć ten cel. Owszem, można narzekać, że filtrów jest za dużo i niekiedy mają za dużo ustawień, ale… Czy to jest zarzut czy potwierdzenie uniwersalnego charakteru XnConvert?

XnConvert i lista akcji

Jak już wspomniałem, wersja 1.80 skupia się przede wszystkim na poprawkach błędów, ale nie tylko. Dużym skokiem jakościowym jest z pewnością zaprezentowane w tym wydaniu przetwarzanie wielowątkowe. Wystarczy, że w ustawieniach określimy ile rdzeni/wątków chcemy przeznaczyć dla programu, a on skwapliwie je wykorzysta podczas obróbki zdjęć. Od tej wersji są też poprawnie obsługiwane metadane (EXIF/XMP) dla formatu Webp. Odświeżono też biblioteki odpowiedzialne za OpenJPEG i Webp.

Z okazji 1.80 program trafił (ponownie) do repozytorium Highly Explosive. Użytkownicy Ubuntu 18.04/19.04, Minta 19.xx i pochodnych będą go mogli zainstalować właśnie ze wspomnianego miejsca:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install xnconvert

W Arch Linuksie i Manjaro stosujemy znany manewr:

yaourt -S xnconvert 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz