Zdążyć przed chłodami – RawTherapee 5.7

Tak jak nikt się nie spodziewał nowej strony projektu RawTherapee, tak samo niewiele osób było przygotowanych na tak szybkie nowe wydanie RawTherapee 5.7. Tym razem deweloperzy nie czekali z prezentem pod choinkę i zachęcili całe rzesze fotografów do wyjścia w plener wespół z nadciągającą złotą jesienią. Bo na czym testować nowe funkcje programu jak nie na świeżych tegorocznych fotografiach?

RawTherapee WWW

Nowa strona projektu

RawTherapee 5.7 jest potwierdzeniem zdrowego rozwoju tego edytora zdjęć RAW. Od kwietniowego wydania minęło 5 miesięcy, a twórcy programu przez ten czas nie tylko wykombinowali jak program jeszcze przyśpieszyć, ale we współpracy ze społecznością uskutecznili nową stronę WWW.

Jeżeli ktoś dopiero rozpoczyna zabawę z jakością oferowaną przez pliki RAW a przy okazji chce to robić pod Linuksem, to RawTherapee jest narzędziem ze wszech miar wartym uwagi. Edytor radzi sobie ze zdjęciami rodem z matryc Foveon, X-Trans, Canon Dual-Pixel czy też tymi oferującymi Pixel Shift (Pentax, Sony). W komplecie czeka na nas tuzin algorytmów demozaikowania. Wszystkie filtry pracujące z 32bitową precyzją powodują, że finalnie otrzymujemy bezkompromisowej jakości pliki wynikowe. I to wszystko bez niedomówień w licencji GPL. Czyli po prostu – od ludzi dla ludzi.

rawtherapee

RawTherapee 5.7

Najnowsza wersja 5.7 najwięcej ciekawostek skrywa pod maską. Dokonano wielu optymalizacji, usunięto błędy i program jest jeszcze bardziej żwawy niż do tej pory. Dodano też obsługę nowych plików RAW. To jednak nie wszystko.

Narzędzie Film Negative wspomoże wywoływanie negatywów (np. zeskanowanych). Od teraz też odpowiednio obsługiwane będą też tagi oceny z Exif i XMP.

Może to i niewiele, ale całość przekłada się na wyśmienitą formę programu i jeszcze lepszą precyzję. Nowe narzędzia tylko przyśpieszają obróbkę, a my mamy nad wszystkim pełną kontrolę.

Użytkownicy Ubuntu 18.04/19.04 i Minta 19.xx znajdą program w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install rawtherapee

Uwaga – może być konieczne wcześniejsze usunięcie paczki rawtherapee-unstable (wersji deweloperskiej z tego samego repozytorium).

Dla Arch Linuksa i Manjaro program pojawi się w głównym repozytorium już wkrótce.

sudo pacman -Suy rawtherapee 

Kto czyta, ten wie:

Dodaj komentarz